Akcie O2 dnes ztratily na pražské burze 10 procent, před krizí stály třikrát víc

Cena akcií telekomunikační firmy O2 se dnes na pražské burze propadla o 10 procent na 187 korun za kus. Cenné papíry O2 tak reagovaly na na páteční rozhodnutí společnosti o rozdělení na dvě části. Ještě v létě roku 2007 přitom jedna akcie telekomunikační společnosti stála i přes 600 korun. Na konci března 2013 pak hodnota cenných papírů O2 klesla pod 300 korun.

Akcie O2 dnes ráno po otevření trhu posilovaly, kolem desáté hodiny dosáhly až na 203,40 koruny. Poté ale začaly klesat. Před polednem stály 192,10 koruny a v závěru obchodování 187 korun za akcii. 

Představenstvo O2 minulý týden rozhodlo o tom, že od firmy oddělí nová společnost. Ta bude pod názvem Česká telekomunikační infrastruktura (CETIN), vlastnit a provozovat pevné a mobilní sítě a datová centra. Rozdělení musí ještě schválit akcionáři na valné hromadě. 

Podle generálního ředitele O2 Tomáše Budníka má oddělení infrastruktury přinést zvýšení efektivity v obou firmách a možnost pružněji reagovat na aktuální situaci na trhu. O2 zároveň rozdělení usnadní podnikat bez omezení daných regulací, protože na řadě trhů je dominantním hráčem. Například na trhu volání z pevných linek podléhá cenové regulaci.

"Naše společnost aktuálně provozuje dva velmi odlišné druhy podnikání. Vedle poskytování služeb zákazníkům se zaměřujeme taky na budování a provoz infrastruktury. Každá ze společností se přitom řídí jiným investičním horizontem a zajišťuje své podnikání s jinou mírou rizika," dodal Budník.

Každý akcionář O2 obdrží k jedné akcii operátora jednu akcii nové společnosti. Akcie České telekomunikační infrastruktury nebudou obchodovány na burze, firma nabídne vlastníkům, kteří budou hlasovat proti schválení rozdělení, jejich odkup. Znalec odštěpovanou část ocenil na 46,9 miliardy Kč.

Investiční skupina PPF Petra Kellnera získala majoritní podíl 66 procent v O2 od španělské Telefóniky na začátku loňského roku. Cena za transakci byla 63,6 miliardy Kč. V současnosti PPF vlastní přes 83 procent akcií firmy. O2 má téměř 5,1 milionu mobilních zákazníků a provozuje 1,3 milionu aktivních pevných linek.

 

Zdroj : ČTK, Zet

Akcie O2 dnes ztratily na pražské burze 10 procent, před krizí stály třikrát víc Foto: 360b / Shutterstock.com

reklama

Další články

 1. Tunel Blanka se neotevře ani letos

  Byznys ·

  Tunel Blanka letos neotevře. Musí se vyměnit všechny kabely. Informoval o tom server iHNed.cz s tím, že kabely v tunelu jsou sice odolné proti ohni, ale mohla by je po…

 2. Ředitel státního hotelu Thermal končí

  Byznys ·

  Karel Pilz končí po třech měsících ve funkci ředitele státního hotelu Thermal v Karlových Varech. Podle České televize odchází do soukromého sektoru. Server iDnes.cz i…

 3. Česká delegace dnes navštíví Ázerbájdžán

  Byznys ·

  Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD) dnes zamíří spolu s čtyřicetičlennou delegací českých podnikatelů a exportérů do Ázerbájdžánu. Budou zde jednat o obchodu,…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.