„Abychom omezili přesuny zisků je třeba harmonizace daňových pravidel,“ říká O. Kopečný

V souvislosti s nedávnou kauzou takzvaných Panama papers se hojně diskutovalo o tom, kolik Česká republika ztrácí na daních v souvislosti s daňovými ráji. Na jednu z nejvyšších částek přišel propočet analytického centra Glopolis. Podle něj je to až 57 miliard korun. Analytik Glopolisu Ondřej Kopečný v pořadu Tržní okénko popisoval, jak k částce dospěli. Podle něj je třeba omezit přesouvání zisků pomocí harmonizace daňových pravidel. 

Vaše centrum nedávno zveřejnilo propočty, podle nichž lze vyčíslit daňové úniky související s daňovými ráji v České republice až na 57 miliard korun. Můžete přiblížit, jak jste k tomu číslu dospěli?

My jsme vycházeli z odhadu jiné instituce, a sice z výzkumné služby Evropského parlamentu, která vydala studii v září loňského roku a tam vyčíslila ztráty z přesunu zisku z evropských států na 50 – 70 miliard ročně. Započítala tam i něco, čemu se říká nekalá daňová soutěž a tam to vypočítala až na 190 miliard. My jsme si lámali hlavu, jak to přiblížit českému kontextu. Také z nedostatku konkrétnějších dat jsme se rozhodli pro měřítko vůči HDP a tam nám ten propočet vyšel na 21 miliard korun. Pokud bychom započítali i tu nekalou daňovou soutěž, tak bychom se dostali na 57 miliard.

Hlavními strůjci vývodu prostředků do daňových rájů jsou tedy korporace a podniky, nebo jsou to jednotlivci?

Já bych to rozdělil na bohaté jednotlivce a velké mezinárodní korporace. Přesouvání zisků do daňových rájů se v naprosté většině neúčastní střední a malé podniky. U jednotlivců může být motivace jednak snížit daně respektive je neplatit, ale může tam také jít o to skrýt své zisky, pokud pocházejí z nějaké nekalé činnosti. To je myslím zásadní problém. U společností jde ve většině o agresivní daňovou optimalizaci. Tam vidíme ten hlavní problém, kdy se společnost snaží minimalizovat své zisky v zemi, kde je vyšší zdanění a přesouvat je do jurisdikce s nižším nebo nulovým zdaněním.

Když se podíváme na seznam daňových rájů, offshorových zemí, tak je to dlouhý list. Někdy na něm najdeme i země typu Nizozemí, některé švýcarské kantony, některé státy Spojených států amerických. Na druhé straně tam jsou ti „obvyklí podezřelí“ typu Belize, Britských Panenských ostrovů, Kajmanských ostrovů. Myslíte si, že lze souhrnně házet tyto destinace takzvaně do jednoho pytle, nebo jsou mezi nimi velké rozdíly?

Myslím si, že je lepší rozlišovat, zda daňové ráje nabízejí vysokou míru finančního tajemství, anebo jestli nabízejí specifické výhodné daňové režimy proto, aby přilákaly investory. Ti tam vlastně neinvestují, jen prohánějí peníze danou jurisdikcí, což je problém z hlediska výběru daní, ale dejme tomu to nepřispívá k ukrývání peněz z organizovaného zločinu nebo korupce.

Jakým způsobem vaše analytické centrum navrhuje bojovat proti daňovým rájům a souvisejícím daňovým únikům?

Tři kroky. Ten první spočívá v tom, že je potřeba bojovat s finančním tajemstvím, odkrývat skutečné vlastníky firem. V případě mezinárodních společností je také důležitá transparentnost. Tam doporučujeme detailnější účetní údaje po jednotlivých zemích. Tak lze detekovat, zda nedochází k nějakému účelovému přesouvání zisků. Tím opravdovým krokem k omezení přesouvání zisků je harmonizace daňových pravidel. Nemluvím o sazbách. Mluvím třeba o daňovém základu. To, že se v různých zemích započítávají různé věci, motivuje k tomu, že společnosti přesouvají zisky tam, kde nemusí započítat tak velkou část příjmu a tudíž se snižuje efektivní zdanění i v případě, že je sazba vyšší.

 

 

Pořad Tržní okénko je pravidelný magazín rádia Zet. Hlavní ekonom finanční skupiny Roklen Lukáš Kovanda v něm se svými hosty každý čtvrtek mluví o aktuálním ekonomickém dění.

Nejnovější díl pořadu, ve kterém byl hostem Ondřej Kopečný z analytického centra Glopolis, si můžete přehrát v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

„Abychom omezili přesuny zisků je třeba harmonizace daňových pravidel,“ říká O. Kopečný Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.