Pro přehrání dalších podcastů se prosím registrujte.

Aplikace je ZDARMA. Váš email potřebujeme pouze k tomu, abychom vám mohli vybírat podcasty přesně na míru. Budete moci odebírat podcasty, hledat osobnosti a témata napříč podcasty, aby vám neunikl žádný zajímavý rozhovor.

Vyzkoušejte vaše osobní rádio. Děkujeme, Team Youradio Talk.

Obrázek epizody Jestli budou teploty podprůměrné nebo nadprůměrné, jde určit na 30 dní dopředu, říká Bohuslav Zeman z Meteocentra

Ranní host

Rádio Zet

Společnost

Jestli budou teploty podprůměrné nebo nadprůměrné, jde určit na 30 dní dopředu, říká Bohuslav Zeman z Meteocentra

Obrázek epizody Jestli budou teploty podprůměrné nebo nadprůměrné, jde určit na 30 dní dopředu, říká Bohuslav Zeman z Meteocentra

Poslechněte si podcast

24. 11. 2022

15 min

O epizodě podcastu

„V oblasti obchodu a služeb je počasí druhý nejvýznamnější faktor ovlivňující chování zákazníků hned po celkovém stavu ekonomiky. Počasí ovlivňuje třeba naši náladu a zprostředkovaně i nákupní chování a ochotu utrácet,” tvrdí ranní host Rádia Z Bohuslav Zeman. „Dodáváme modely firmám v různých oborech a předpovídáme poptávku nebo výrobu. Přímá aplikace je v energetice, třeba u obnovitelných zdrojů. Jsme schopni predikovat, kolik konkrétní solární nebo větrná elektrárna vyrobí,” představuje Bohuslav Zeman práci Meteocentra.

Meteocentrum je soukromá meteorologicko-technologická firma. „Na rozdíl od Českého hydrometeorologického ústavu se pohybujeme v oblasti datové analytiky a strojového učení,” zmiňuje Zeman. Meteocentrum má dva hlavní výstupy práce. „Široké veřejnosti poskytujeme aktuální informace o počasí a předpovědi. Druhým výstupem jsou aplikované modely pro firmy, ať už v energetice nebo v obchodu a službách. Jsme schopni predikovat třeba poptávku po jejich produktech a tím zefektivnit podnik a snížit náklady. Firma například může optimalizovat reklamní kampaně nebo zásobování,” konstatuje Zeman.

„Jestli budou nadprůměrné nebo podprůměrné teploty, jde určit na 30 dní dopředu. Zhruba deset dní předem umíme předpovědět jednotlivé dny. Pak se to ještě zpřesňuje,” říká Bohuslav Zeman. „Shromažďujeme data a porovnáváme je s minulými skutečnými hodnotami. Není to jednoduché, ale strojové učení si je schopno s tím poradit. Na konci nám vzniknou nejpřesnější možné předpovědi,” uzavírá Zeman.

Poslechněte si celý rozhovor Martina Karlíka: