Pro přehrání dalších podcastů se prosím registrujte.

Aplikace je ZDARMA. Váš email potřebujeme pouze k tomu, abychom vám mohli vybírat podcasty přesně na míru. Budete moci odebírat podcasty, hledat osobnosti a témata napříč podcasty, aby vám neunikl žádný zajímavý rozhovor.

Vyzkoušejte vaše osobní rádio. Děkujeme, Team Youradio Talk.

Obrázek epizody Stezky

Poutník

Vít Pohanka

Cestování

Stezky

Obrázek epizody Stezky

Poslechněte si podcast

25. 2. 2020

26 min

Co má společného takový Oregon Trail s cestou ze žďárského Klafaru k Mamlasovi? Na první pohled nic moc, ale v hlubším smyslu hodně.  Ta dnešní polní cesta nebo spíš skoro pěšina za Žďárem byla zřejmě už ve středověku jedním z "vláken"  Libické stezky. Jak uslyšíte v dokumentu, který jsem natočil pro pořad Historie Plus, ony ty historické stezky (Haberská, Jantarová, Trstenická atd.) byly podle nových průzkumů spíš takovými "svazky" stezek, které se rozcházely a zase scházely. Lidé si v terénu prostě hledali optimální trasu podle toho, jestli šli pěšky, jeli koňmo nebo i s povozem. Místy takové svazky procházely koridorem širokým i několik kilometrů, většinou ale okolo půl kilometru.

No a přesně tak si vybírali optimální trasy i lidé cestující v 19. století na severozápad dnešních USA po stezce zvané Oregon Trail. Nebo na jihozápad po Santa Fé Trail. Ale ono to podle všeho platilo i třeba o Hedvábné stezce. Až na místa, jako byly brody přes vodní toky, průsmyky a jiné průchody obtížným terénem, se tak stezky poutníků rozcházely a scházely od nepaměti až do doby, než se začaly budovat zpevněné cesty. V případě českého území tedy císařské silnice v 18. století. V Americe si na to museli počkat o dost déle. To když se začaly budovat federální silnice jako Route 66 a potom v 50. letech 20. století síť mezistátních dálnic "interstate".

V tomhle podcastu uslyšíte o historii těch českých, moravských a slezských stezek. Na těch amerických musím ještě zapracovat :-)