Pro přehrání dalších podcastů se prosím registrujte.

Aplikace je ZDARMA. Váš email potřebujeme pouze k tomu, abychom vám mohli vybírat podcasty přesně na míru. Budete moci odebírat podcasty, hledat osobnosti a témata napříč podcasty, aby vám neunikl žádný zajímavý rozhovor.

Vyzkoušejte vaše osobní rádio. Děkujeme, Team Youradio Talk.

Obrázek epizody Chattanooga Choo Choo

Poutník

Vít Pohanka

Cestování

Chattanooga Choo Choo

Obrázek epizody Chattanooga Choo Choo

Poslechněte si podcast

27. 2. 2020

3 min

Chattanooga Choo Choo: nový podcast na Poutníku

"Jak dlouho to tak trvá autem z Washingtonu do New Yorku?" Zeptal jsem se před nástupem do Ameriky kameramana Míry Plocka z České televize, který tam byl přede mnou čtyři roky s Petrou Flanderkovou. Zamyslel se a prohlásil: "Od tří do do osmi hodin." Nejdřív jsem nechápal, ale pak mi došlo, že se to prostě nedá odhadnout. Délka cesty je opravdu nevyzpytatelná, závisí na provozu a denní době, odkud z Washingtonu vyjíždíte a samozřejmě do které části New Yorku směřujete.

Jestli Míra přeháněl, tak ne moc.  Netrvalo dlouho a pochopil jsem, že zdaleka nejrozumější způsob, jak z americké metropole do New Yorku cestovat, je vlakem. Mnoho lidí si myslí, že osobní vlaková doprava je v Americe až na příměstská spojení prakticky mrtvá a ono to opravdu ve většině Ameriky platí. Ale jsou výjimky, jako například takzvaný Severovýchodní koridor, systém tratí z Bostonu přes New York, Filadelfii a Baltimore do Washingtonu, DC. Polostátní železniční společnost Amtrak tam denně provozuje přes dva tisíce místních i dálkových spojení, je to jedno z mála míst, kde osobní železniční doprava vydělává.

Praktické je hlavně to, že nastoupíte například do expresu Acela na Union Station v centru Washingtonu a za dvě a půl hodiny jste na Pennsylvania Station přímo na Manhattanu můžete se na to spolehnout. V případě cesty autem nebo autobusem těžko odhadnete, jak dlouho to bude trvat. A lepší to není ani letadlem: na letiště musíte kvůli kontrolám dvě až tři hodiny předem a pak zas nevíte, jak dlouho Vám zabere cesta z letiště tam, kam potřebujete.

Severovýchodní koridor je tak takovou skoro poslední výspou Spojených států, kde i dálková doprava vlakem drží krok s auty a letadly. Je mi to to trochu líto, protože mám vlaky rád. Pořád věřím, že si jednou splním svůj sen a projedu Státy vlakem od východu na západ a od jihu na sever. A jako takovou nostalgickou připomínku dob, kdy vlaky kralovaly Americe, jsem ted dal na podcast Poutník reportáž o jednom z míst, které se do historie amerických železnic zapsalo víc jiné: městě Chattanooga a legendárním vlakům Chattanooga Choo Choo.