Pro přehrání dalších podcastů se prosím registrujte.

Aplikace je ZDARMA. Váš email potřebujeme pouze k tomu, abychom vám mohli vybírat podcasty přesně na míru. Budete moci odebírat podcasty, hledat osobnosti a témata napříč podcasty, aby vám neunikl žádný zajímavý rozhovor.

Vyzkoušejte vaše osobní rádio. Děkujeme, Team Youradio Talk.

Obrázek epizody Chattanooga Choo Choo

Poutník

Vít Pohanka

Společnost

,

Cestování

Chattanooga Choo Choo

Obrázek epizody Chattanooga Choo Choo

Poslechněte si podcast

27. 2. 2020

3 min

Chattanooga Choo Choo: nový podcast na Poutníku

"Jak dlouho to tak trvá autem z Washingtonu do New Yorku?" Zeptal jsem se před nástupem do Ameriky kameramana Míry Plocka z České televize, který tam byl přede mnou čtyři roky s Petrou Flanderkovou. Zamyslel se a prohlásil: "Od tří do do osmi hodin." Nejdřív jsem nechápal, ale pak mi došlo, že se to prostě nedá odhadnout. Délka cesty je opravdu nevyzpytatelná, závisí na provozu a denní době, odkud z Washingtonu vyjíždíte a samozřejmě do které části New Yorku směřujete.

Jestli Míra přeháněl, tak ne moc.  Netrvalo dlouho a pochopil jsem, že zdaleka nejrozumější způsob, jak z americké metropole do New Yorku cestovat, je vlakem. Mnoho lidí si myslí, že osobní vlaková doprava je v Americe až na příměstská spojení prakticky mrtvá a ono to opravdu ve většině Ameriky platí. Ale jsou výjimky, jako například takzvaný Severovýchodní koridor, systém tratí z Bostonu přes New York, Filadelfii a Baltimore do Washingtonu, DC. Polostátní železniční společnost Amtrak tam denně provozuje přes dva tisíce místních i dálkových spojení, je to jedno z mála míst, kde osobní železniční doprava vydělává.

Praktické je hlavně to, že nastoupíte například do expresu Acela na Union Station v centru Washingtonu a za dvě a půl hodiny jste na Pennsylvania Station přímo na Manhattanu můžete se na to spolehnout. V případě cesty autem nebo autobusem těžko odhadnete, jak dlouho to bude trvat. A lepší to není ani letadlem: na letiště musíte kvůli kontrolám dvě až tři hodiny předem a pak zas nevíte, jak dlouho Vám zabere cesta z letiště tam, kam potřebujete.

Severovýchodní koridor je tak takovou skoro poslední výspou Spojených států, kde i dálková doprava vlakem drží krok s auty a letadly. Je mi to to trochu líto, protože mám vlaky rád. Pořád věřím, že si jednou splním svůj sen a projedu Státy vlakem od východu na západ a od jihu na sever. A jako takovou nostalgickou připomínku dob, kdy vlaky kralovaly Americe, jsem ted dal na podcast Poutník reportáž o jednom z míst, které se do historie amerických železnic zapsalo víc jiné: městě Chattanooga a legendárním vlakům Chattanooga Choo Choo.