Pro přehrání dalších podcastů se prosím registrujte.

Aplikace je ZDARMA. Váš email potřebujeme pouze k tomu, abychom vám mohli vybírat podcasty přesně na míru. Budete moci odebírat podcasty, hledat osobnosti a témata napříč podcasty, aby vám neunikl žádný zajímavý rozhovor.

Vyzkoušejte vaše osobní rádio. Děkujeme, Team Youradio Talk.

Obrázek epizody 8. března: Jak vznikl Mezinárodní den žen?

Ozvěny minulosti

Youradio Talk

Historie

8. března: Jak vznikl Mezinárodní den žen?

Obrázek epizody 8. března: Jak vznikl Mezinárodní den žen?

Poslechněte si podcast

8. 3. 2021

3 min

O epizodě podcastu

Mezinárodní den žen si většina Čechů spojuje s komunistickým režimem. Komunismus ale tento svátek jen chytře využíval jako nástroj své propagandy. Svůj původ má přitom mnohem starší a hlubší. Mezi hlavní důvody svátku patří boj o rovnoprávnost mezi muži a ženami. Na počátku stála série protestů amerických švadlen za lepší pracovní podmínky. Rozhodnutí, že bude 8. březen oslavován jako oficiální den žen po celém světě, ale rozhodlo Valné shromáždění OSN až v roce 1975.

Mezinárodní den žen si většina Čechů spojuje s komunistickým režimem. Komunismus ale tento svátek jen chytře využíval jako nástroj své propagandy. Svůj původ má přitom mnohem starší a hlubší. Mezi hlavní důvody svátku patří boj o rovnoprávnost mezi muži a ženami.

Pojďme se tedy podívat ke kořenům Mezinárodního dne žen. Ženy o svá práva začaly bojovat už v polovině 19. století. Jádrem nespokojenosti byly především nevyhovující pracovní podmínky. V New Yorku se například 8. března 1857 vydaly do ulic dělnice z několika textilních továren ve městě. Požadovaly vyšší platy, změnu pracovní doby a sociální jistoty. Jednalo se o první krok, který probudil ženské hnutí. Protesty postupně nabíraly na intenzitě. Zlom však přišel až na počátku 20. století.

8. března 1908 vyšlo do ulic New Yorku 15 tisíc žen, aby si připomnělo události z roku 1857. Aktem opět bojovaly za lepší platební podmínky, kratší pracovní dobu, ale už i hlasovací právo. Právě tato demonstrace díky svému rozměru některé věci do pohybu. Rok na to ohlásily americké socialistky Národní den žen. Měl se opakovat každý rok a to v poslední únorovou neděli. Během tohoto dne měly ženy vyjít do ulic a bojovat za svá práva a postavení ve společnosti.

Evropské ženy pak na sebe nenechaly dlouho čekat. Den žen si lidé poprvé připomněli v roce 1911 například v Rakousku, Dánsku, Německu a Švýcarsku. Tehdy se ale manifestace konaly 19. března kvůli slibu zavedení řady práv pro ženy pruským králem z roku 1848. Ten je ale nedodržel

K rozhodujícímu datu 8. března přispěla v roce 1917 událost v Rusku. Právě tehdy pod heslem „chléb a mír” vyšly na protest do ulic petrohradské ženy. Bojovaly za rovná práva, ale volaly i po ukončení 1. světové války a obnovení zásobování. Ženy se svým protestem zasloužily o konec vlády cara Mikuláše II. Alexandroviče. V Rusku tak začala fungovat prozatímní vláda a ženy se dočkaly i volebního práva.

Na první mezinárodní dohodou, která zakotvila zásadu rovných práv mužů a žen si ale svět musel počkat až do roku 1945. Vstoupila v platnost v Chartě OSN. Rozhodnutí, že bude 8. březen oslavován jako oficiální den žen po celém světě rozhodlo Valné shromáždění OSN v roce 1975. Tento den byl určen na základě jeho historického významu pro boj za práva žen a nemá sloužit pouze na různé vzpomínkové akce. Má ale také připomínat, že ve světě stále existují země, ve kterých ženy nemají základní práva, Některé státy pak využívají svátek k protestům směřujícím proti násilí na ženách.

Podobný význam se ale z české společnosti poměrně vytratil. A to zejména kvůli stigmatu z minulosti, kdy u nás panoval komunistický režim. Tehdejší propaganda jej totiž využila pro své vlastní potřeby. Komunisté na MDŽ vyzdvihovali svoji politickou ideologii založenou na správné socialistické pracovnici.

Je tak na místě si opakovat, že Mezinárodní den žen je svátkem, který oslavuje celý svět. A rudé karafiáty nebo ručníky do něj úplně nepatří.