Pro přehrání dalších podcastů se prosím registrujte.

Aplikace je ZDARMA. Váš email potřebujeme pouze k tomu, abychom vám mohli vybírat podcasty přesně na míru. Budete moci odebírat podcasty, hledat osobnosti a témata napříč podcasty, aby vám neunikl žádný zajímavý rozhovor.

Vyzkoušejte vaše osobní rádio. Děkujeme, Team Youradio Talk.

Obrázek epizody 7. února: Den, kdy Ellen MacArthurová sama obeplula zeměkouli

Ozvěny minulosti

Youradio Talk

Historie

7. února: Den, kdy Ellen MacArthurová sama obeplula zeměkouli

Obrázek epizody 7. února: Den, kdy Ellen MacArthurová sama obeplula zeměkouli

Poslechněte si podcast

7. 2. 2021

2 min

O epizodě podcastu

Touha obeplout svět nepatří jen daleké historii. O rychlejší a bláznivější pokusy se pokouší lidé i dnes. 7. února 2005 například obeplula jachtařka Ellen MacArthurová na své malé plachetnici zeměkouli za 71 dní 14 hodin a 18 minut. O den překonala rekord Francouze Francise Joyona. Ten si ho ale o pár let později vybojoval zpět. Přesto se MacArthurová zapsala do historie nejen ženského sportu tučným písmem.

Touha obeplout svět nepatří jen daleké historii. O rychlejší a bláznivější pokusy se pokouší lidé i dnes. 7. února 2005 například obeplula jachtařka Ellen MacArthurová na své malé plachetnici zeměkouli za 71 dní 14 hodin a 18 minut. O den překonala rekord Francouze Francise Joyona. Ten si ho ale o pár let později vybojoval zpět.

Nebývalého úspěchu MacArthurová dosáhla už v rámci Vendée Globe , tedy jednoho z nejtěžších závodů plachetnic vůbec. Jde o závod kolem světa bez cizí pomoci, během kterého v minulosti zemřelo několik mořeplavců. Na něm startovala a zdárně dokončila, když jí bylo pouhých 24 let. Stala se druhým Britem v historii a také jedinou ženou, která tento drsný závod absolvovala až do finiše. Skončila ale druhá. To ji ale nestačilo. Chtěla obeplout zeměkouli v rekordním čase. O čtyři roky později tedy vyráží už osmadvacetiletá MacArthurová na cestu na svém trimaránu, tedy plachetnici se třemi trupy, která se vyznačují svojí rychlostí a větší stabilitou na rozbouřeném moři. Její plavidlo bylo navíc vyhotoveno z uhlíkových vláken. Oproti Joyonovi byla tak plachetnice MacArthurové menší a lehčí. Na cestu kolem světa vyplula 28. listopadu 2004. Cesta jí přinesla mnoho zvratů. Cestu jí komplikovaly nevyzpytatelné bouře, extrémně silné poryvy větru ale i nechtěné bezvětří. Do cesty se mořeplavkyni postavily ledové kry a v jednu chvíli se málem střetla i s velrybou. Do toho musí MacArthurová čelit dlouhé každodenní samotě.  I přesto bývá největším protivníkem jachtařů fyzická zátěž. Tu MacArthurová zvládla na jedničku. Měla také skvěle připravený tým, který jí z pevniny zasypával informacemi. K dispozici tak měla přesnou předpověď počasí nebo údaje o proudění mořských proudů.

Ve Velké Británii se jí poté dostalo největšího vyznamenání, kterého může vůbec dosáhnout. Z rukou královny Alžběty II. přebrala Řád britského impéria. Ocenil ji i francouzský prezident Nicolas Sarkozy, když ji předal vyznamenání Řád čestné legie. A přesto, že už titulem světového rekordu nedisponuje, zapsala se do historie nejen ženského sportu tučným písmem.