Pro přehrání dalších podcastů se prosím registrujte.

Aplikace je ZDARMA. Váš email potřebujeme pouze k tomu, abychom vám mohli vybírat podcasty přesně na míru. Budete moci odebírat podcasty, hledat osobnosti a témata napříč podcasty, aby vám neunikl žádný zajímavý rozhovor.

Vyzkoušejte vaše osobní rádio. Děkujeme, Team Youradio Talk.

Obrázek epizody 7. listopadu: Den, kdy vyšly první britské noviny

Ozvěny minulosti

Youradio Talk

Historie

7. listopadu: Den, kdy vyšly první britské noviny

Obrázek epizody 7. listopadu: Den, kdy vyšly první britské noviny

Poslechněte si podcast

7. 11. 2021

2 min

O epizodě podcastu

Británie je dodnes jednou ze zemí s nejbohatších historií tištěných médií a úlohou svobodného tisku. První noviny zde vyšly 7. listopadu 1665. Nenašly jste v nich ale klasické zpravodajství, byly spíše úředním věstníkem. V digitální podobě vycházejí dodnes.

7. listopadu 1665 vycházejí ve Spojeném království vůbec první anglické noviny.  Vydává je bývalý učitel Henry Muddiman a nazývá je Oxford Gazette.  Název si drží jen pár měsíců. V únoru 1666 se přejmenovávají na London Gazette. Původní název nesly z toho důvodu, že král Karel II. tou dobou pobývá se svým dvorem právě v Oxfordu místo v Londýně. Na přechodném místě vladař panuje kvůli obavám z moru. Karel II. se do Londýna vrací po novém roce a se změnou jeho působiště přichází i nový název. V té době má za sebou už 23 vydání.

První britské noviny představují zejména úřední věstník. I kvůli tomu plátek nemá zas tak rozsáhlou čtenářskou základnu. Výtisky posílá svým předplatitelům pošta. V běžném prodeji si je tak není možné zakoupit a obyčejní lidé se tak k němu většinou nedostanou. London Gazette vychází každý všední den. Výjimkou jsou pouze takzvané bankovní svátky. Mezi další oficiální noviny Spojeného království patří The Edinburgh Gazette nebo Belfast Gazette. Ty se ale především zaměřují na Skotsko a Severní Irsko.

Přestože je Británie dodnes jednou ze zemí s nejbohatších historií tištěných médií a úlohou svobodného tisku, London Gazette nedrží titul prvních světových listů. Původ samotného slova Gazette se připisuje Francii. Tam vydává noviny s názvem La Gazette od roku 1631 lékař a rádce krále Ludvíka XIII Theophraste Renaudota. Úplně první tištěné noviny ale vychází Německu. Vraťme se ale k London Gazette. Ten se se svým formátem blíží tehdejším anglickým biblím. Text je úhledně vyrovnaný do dvou sloupců. Inovativní je i po obsahové stránce. Informační zdroje totiž obsahují anglickou síť špionů.  Novinář London Gazette George Reynell zakládá v roce 1812 vůbec první reklamní agenturu. Ta během válek informuje o hlášení vojenských velitelů a povýšení. Pokud tak je důstojník britské armády takzvaně “gazetted”, dočkává se povýšení. Ve finančním sektoru má toto slovo jiný význam, používá se při oznámení oficiálního bankrotu společností.

Nejstarší britské listy stále vychází, tedy alespoň v digitální podobě. Předávají v podstatě stejné informace jako ve svých prvopočátcích. Všímají si verdiktů soudů, bankrotů nebo udělení povýšení v armádě. Informují ale i například o doplňkových volbách do Dolní sněmovny. Získal jste vy nebo nějaký váš předek britský titul nebo vyznamenání? Pak je vám zhruba za 2100 korun k dispozici vydání ze dne jeho udělení. K tomu získáte i certifikát pravosti. Oficiální stránky London Gazette jsou i zdrojem mnoha historických událostí, o kterých noviny v minulosti psali. Z tohoto důvodu se mnoho historiků první světovou válku nebo koloniální dějiny zaměřuje právě na archiv nejstarších anglických novin. Jsou tak malou encyklopedií britských dějin.