Pro přehrání dalších podcastů se prosím registrujte.

Aplikace je ZDARMA. Váš email potřebujeme pouze k tomu, abychom vám mohli vybírat podcasty přesně na míru. Budete moci odebírat podcasty, hledat osobnosti a témata napříč podcasty, aby vám neunikl žádný zajímavý rozhovor.

Vyzkoušejte vaše osobní rádio. Děkujeme, Team Youradio Talk.

Obrázek epizody 6. února: Den, kdy usedla na trůn Alžběta II.

Ozvěny minulosti

Youradio Talk

Historie

6. února: Den, kdy usedla na trůn Alžběta II.

Obrázek epizody 6. února: Den, kdy usedla na trůn Alžběta II.

Poslechněte si podcast

6. 2. 2021

2 min

O epizodě podcastu

Den, kdy se Alžběta II. usedla na trůn, je pro samotnou panovnici dnem smutku. Královnou se stala po smrti svého otce krále Jiřího VI., který podlehl rakovině plic 6. února 1952. Tehdy pouze pětadvacetiletá Alžběta se nešťastnou zprávu nedozvěděla doma. Byla zrovna na návštěvě Keni. Tělo krále Jiřího bylo pak po dobu tří dnů uchováno ve Wesminsterském paláci v nejstarší dochované části takzvané Westminster Hall. Navštívilo jej 200 tisíc Britů. Podle tradice musí po smrti panovníka následovat období truchlení. Alžběta se tak dočkala korunovace až 2. června 1953.

Píše se 6. února 1952 a celá Británie truchlí. V tento den umírá ve spánku na následky rakoviny plic milovaný král Jiří VI. Otěže země tak musí přebrat jeho dcera. Tehdy pouze pětadvacetiletá princezna Alžběta se od tohoto dne stává královnou Spojeného království.

Alžběta se nešťastnou zprávu nicméně nedozvídá doma. V osudný den je zrovna na návštěvě Keni spolu s manželem Filipem. Rozhodli se k tomu během plánované cesty do Austrálie a Nového Zélandu, kterou absolvují místo krále Jiřího VI. Důvodem je právě jeho zhoršený zdravotní stav. Královský pár je ubytovaný v kuriózním hotelu Treetops u Nyeri, který je vybudovaný v koruně stromu. Jako první se zpráva o králově skonu dostává k Filipovi. Alžběta se to tak dozvídá od něj. Svou cestu musí ihned přerušit. Nová královna tak začíná psát omluvné dopisy směřující zemím, které měla navštívit. Alžbětin tajemník později uvedl, že královna ukázala naprostou vyrovnanost. Její dvorní dáma vzpomínala, že Alžběta „byla vždy tak ohleduplná a řekla jen: Je mi to líto, ale budeme se muset všichni vrátit domů.

Parlament přerušil kvůli smutku projednávání nové politiky týkající se budoucnosti Blízkého východu. Na výzvu premiéra Winstona Churchilla byl poté večer parlament rozpuštěn a ve stejném složení opět svolán, aby zastupitelé složili slib nové panovnici. Stanice BBC přerušila zábavné programy a vysílá pouze zprávy o počasí a informace pro plavidla na moři. Tělo krále Jiřího je po dobu tří dnů uchováno ve Wesminsterském paláci v nejstarší dochované části takzvané Westminster Hall. Navštíví jej 200 tisíc Britů. Pohřební průvod směřuje 15. února do Kaple svatého Jiří ve Windsoru. Nezaznamenává jej ovšem ještě kamera. Nahrává se pouze zvukový záznam. Královská rodina audiovizuální médium tou dobou totiž nepodporuje. To se má ale brzy změnit.  Podle tradice musí po smrti panovníka následovat období truchlení. Alžběta se tak dočkává korunovace až 2. června 1953. Korunovace se účastní přes osm tisíc hostů a sledují ji miliony lidí. Jde navíc o první korunovaci britských králů, kterou přenáší televize. I tato skutečnost představuje novou éru po těžkém období druhé světové války.

Alžběta se přitom královnou původně stát neměla, protože její otec byl až druhým v následnické linii. Jeho bratr Edward VIII. se ale v prosinci 1936 vzdal trůnu, aby si mohl vzít rozvedenou Američanku Wallis Simpsonovou. Po jeho abdikaci se však stal novým králem a Alžběta následnicí trůnu.