Pro přehrání dalších podcastů se prosím registrujte.

Aplikace je ZDARMA. Váš email potřebujeme pouze k tomu, abychom vám mohli vybírat podcasty přesně na míru. Budete moci odebírat podcasty, hledat osobnosti a témata napříč podcasty, aby vám neunikl žádný zajímavý rozhovor.

Vyzkoušejte vaše osobní rádio. Děkujeme, Team Youradio Talk.

Obrázek epizody 4. ledna: Den, kdy byla otevřena Burdž Chalífa

Ozvěny minulosti

Youradio Talk

Historie

4. ledna: Den, kdy byla otevřena Burdž Chalífa

Obrázek epizody 4. ledna: Den, kdy byla otevřena Burdž Chalífa

Poslechněte si podcast

4. 1. 2021

3 min

O epizodě podcastu

Dubaj má v sobě zakořeněné megalomanství. Navzdory teplému počasí se zde nachází lyžařské středisko, buduje umělé ostrovy a prozatím se v něm nachází i největší mrakodrap na Zemi. A to od 4. ledna 2010. V tento den se zde totiž otvírá 828 metrů vysoká věž - Burdž Chalífa. Původně přitom takto vysoká být ani neměla. V prvopočátcích počítal architekt Adrian Smith „pouze“ s výškou 518 metrů.

Stavitelé se po staletí honí za rekordem o nejvyšší budovu světa. Megalomanství má zakořeněné i Dubaj. Navzdory teplému počasí se zde nachází lyžařské středisko, Dubaj také buduje umělé ostrovy a prozatím se v něm nachází i největší mrakodrap na Zemi. A to od 4. ledna 2010. V tento den se zde totiž otvírá 828 metrů vysoká věž, kterou nazývají jako Burdž Dubaj neboli Dubajská věž. Později ji na poctu prezidenta Spojených arabských emirátů přejmenovávají na Burdž Chalífa.

Nejvyšší budova světa se otevírá v době, kdy svět čelí důsledkům hospodářské krize. I bohatá země jako Spojené arabské emiráty má tou dobou velké problémy se zadlužeností. Státní podnik Dubai World v listopadu 2009 oznámil, že jeho dluhy odpovídají 26 miliardám dolarů.

Samotný mrakodrap se ale samozřejmě začíná budovat dávno před vypuknutím finanční krize. Konkrétně v září roku 2004. Zajímavostí je, že ani během jeho stavby se vlastně neví, kolik metrů bude měřit. V prvopočátcích se počítá s v uvozovkách pouze s výškou 518 metrů. Architekt Adrian Smith totiž nechce slibovat příliš velké cíle, které by pak třeba nesplnil. Jeho hlavním úkolem je ale překonat dosavadní nejvyšší budovu, kterou bya Taipei 101 s výškou 504 metrů. Smith svůj plán ale zvládá nad očekávání a překračuje jej o více než 300 metrů.

Cena mrakodrapu a komplexu zahrnujícího několik dalších mrakodrapů, rozsáhlé nákupní centrum a umělé jezero dosahuje 20 miliard dolarů.

Burdž Chalífa nabízí 900 bytů, 160 hotelových pokojů a 37 pater s kancelářemi. Jen samotná spotřebuje tolik energie, jako město s 20 tisíci obyvateli. Mít tady kancelář nebo byt tak přijde poměrně draho. Kancelářské prostory zde v přepočtu vyjdou skoro na milion českých korun za metr čtvereční. Nejmenší byt si můžete pořídit za 21,5 milionu.

Pokud plánujete navštívit Burdž Chalífu, nečekejte ale, výhled z posledního patra. Návštěvníci se mohou vyvézt na vyhlídkovou plošinu ve 124. patře. Výtahem se pak člověk dostane nejvýše do 189. poschodí, které je ve výšce 638 metrů. K dispozici je celkově 57 výtahů a osm eskalátorů. Užitná plocha se rozkládá na 163 patrech mrakodrapu.

Zajímavé je, že budova dokáže těžit ze své výšky. Problémem Spojených arabských emirátů je vysoká teplota. Předpokladem každé stavby je tak klimatizace. Systém nainstalovaný v Burdž Chalífě tak čerpá z nejvyšších pater nejchladnější a zároveň nejčistší vzduch. Ten pak ventiluje celým mrakodrapem. Vlhký a horký vzduch se musí zároveň ochlazovat. Díky tomu vzniká velké množství vody, která slouží k zavlažování parku u Burdž Chalífy.

Výška ale samozřejmě přináší i komplikace. Dokážete si představit například mytí oken. Ty se rozkládají na neuvěřitelné ploše 120 tisíc metrů čtverečních. Nižším patrům slouží speciální plošiny. Nejvyšší patra mají na starosti ale specialisté na lanech, kteří musí čelit silnému větru. Na mytí oken se podílí 36 pracovníků a trvá jim to tři až čtyři měsíce.

Jak dlouho Burdž Chalífě status nejvyšší budovy světa vydrží není jasné. Samotná Dubaj už buduje další věž, která má být o sto metrů vyšší než Burdž Chalífa. Do boje o nejvyšší stavbu se zapojuje ale i Saúdská Arábie se stavbou Jeddah Tower.