Pro přehrání dalších podcastů se prosím registrujte.

Aplikace je ZDARMA. Váš email potřebujeme pouze k tomu, abychom vám mohli vybírat podcasty přesně na míru. Budete moci odebírat podcasty, hledat osobnosti a témata napříč podcasty, aby vám neunikl žádný zajímavý rozhovor.

Vyzkoušejte vaše osobní rádio. Děkujeme, Team Youradio Talk.

Obrázek epizody 19. října: Den, kdy Spojené státy uvalily na Kubu obchodní embargo

Ozvěny minulosti

Youradio Talk

Historie

19. října: Den, kdy Spojené státy uvalily na Kubu obchodní embargo

Obrázek epizody 19. října: Den, kdy Spojené státy uvalily na Kubu obchodní embargo

Poslechněte si podcast

19. 10. 2021

3 min

O epizodě podcastu

19.  října dochází k jednomu z klíčových momentů Studené války. Spojené státy v tento den roku 1960 uvalují na Kubu absolutní obchodní embargo. To později vede k tomu, že se Havana ještě více přiblíží Sovětskému svazu. Sověti si tak vytvářejí na západní polokouli důležité strategické místo a rozmístí na ostrově rakety.

19.  října dochází k jednomu z klíčových momentů Studené války. Toho dne roku 1960 Spojené státy uvalují na Kubu absolutní obchodní embargo. Na Kubě se označuje jako “El Bloqueo“ – tedy blokáda. Rozhoduje o tom americký prezident Dwight Eisenhower na základě zákona o obchodování s nepřítelem.

Do nelibosti Spojených států se Kuba dostává s nástupem vůdce Fidela Castra. Ten stanul v čele nové reorganizované vlády, která začala s podporou nejchudších obyvatel. Nová vláda zvyšuje nejnižší mzdy, snižuje cenu léků, elektřiny a podobně. S novým lídrem země vzrůstá i vliv komunistické strany. Tou dobou Castro zasahuje proti pravicovým odpůrcům komunismu. Castrovým motivem nejsou ale komunistické sympatie. Vůdce se obává opozice a exilových organizací. Castrova vláda tak zasahuje stále ve větší míře do soukromého sektoru. Tyto kroky se neblaze se podepisují i na fungování amerických společností na Kubě. To se Američanům nelíbí a začínají blokovat obchod s Kubou.

Souběžně s tím se k Havaně stále více hlásí Sovětský svaz. Uvolňuje jí úvěr ve výši sto milionů dolarů. Ten pokrývá především finance na nákup zbraní. Diplomatické vztahy mezi Havanou a Moskvou fungují od května 1960. V souvislosti s tím Kuba přestává dovážet veškeré zásoby cukru do Spojených států a ukončuje tak svoji roli americké "cukřenky". Kuba i Spojené státy při zrodu nového geopolitického sporu demonstrují svoji sílu posílením vojenských pozic. Americká armáda například v listopadu 1960 posiluje svoji přítomnost v Antilách.

Ve sporu je ale klíčové právě datum 19. října 1960. Spojené státy z Havany odvolávají velvyslance a naprosto blokují vývoz amerického zboží na Kubu.  Na černou listinu přidávají i zahraniční lodě obchodující s Kubou. Americké kroky mají ale neblahý dopad na samotné Spojené státy. Zasluhují se totiž o čím dál intenzivnější sbližování Kuby a Sovětského svazu. A to v době Studené války. Sověti si díky tak vytvářejí na západní polokouli důležité strategické místo. Vše vygraduje 3. ledna 1961 přerušením diplomatických vztahů mezi Kubou a USA.

K dalšímu rozšíření embarga přistupují Spojené státy v roce 1962. Tehdy Američané přestávají spolupracovat i se zeměmi, které poskytují Kubě pomoc. Prezident Kennedy tak reaguje na rozmístění sovětských raket středního doletu na ostrově. Kennedyho sankce už znamenají pro kubánskou ekonomiku značné potíže. Země se tak stala úplně závislou na pomoci východního bloku.

Spojené státy nepřestávají Kubu sankcionovat ani po pádu Sovětského svazu v 90. letech. Změna přijde až s prezidentem Barackem Obamou. Ten spolu s Raulem Castrem oznamuje 17. prosince 2014 normalizaci vztahů. Po dlouhých pětapadesáti letech končí hospodářská blokáda. Díky konsensu se obnovují důležité obchodní vztahy. Kuba uvádí, že kvůli americkému embargu přišla v době blokády o více než 1 trilion liber. Na straně Spojených států pak šlo o ztrátu dosahující naecelých 5 miliard dolarů ročně.