Pro přehrání dalších podcastů se prosím registrujte.

Aplikace je ZDARMA. Váš email potřebujeme pouze k tomu, abychom vám mohli vybírat podcasty přesně na míru. Budete moci odebírat podcasty, hledat osobnosti a témata napříč podcasty, aby vám neunikl žádný zajímavý rozhovor.

Vyzkoušejte vaše osobní rádio. Děkujeme, Team Youradio Talk.

Obrázek epizody 16. října: Den, kdy byla poprvé použita anestezie

Ozvěny minulosti

Youradio Talk

Historie

16. října: Den, kdy byla poprvé použita anestezie

Obrázek epizody 16. října: Den, kdy byla poprvé použita anestezie

Poslechněte si podcast

16. 10. 2021

2 min

O epizodě podcastu

Za otce anestezie, který předvedl veřejně první éterovou narkózu, je považován William Morton. Psalo se 16. října 1846 a díky ní byl Edwardu Gilbertu Abbottovi úspěšně odoperován nádor na krku. Průlomový vynález s sebou přináší ale nepříjemné tahanice o patent.

“Jako by mě někdo podrbal na krku”. To byla slova pacienta, kterého bostonský chirurg Henry Jocob Bigelow jako prvního na světě operoval za pomocí anastezie. Psalo se 16. října 1846.

Prvním operovaným mužem byl Edward Gilbert Abbott. Úspěšně mu byl odoperován nádor na krku. Za otce anestezie, který na Abbotovi předvedl veřejně první éterovou narkózu, je považován William Morton. Na zmírnění bolesti při extrakci zubů použil éter už 30. září 1846. Díky úspěšnému pokusu se mu dostalo patřičné novinářské pozornosti. Následně pak mohlo dojít k revoluční operaci. Po ní musel ale Morton představit samotné složení zázračné látky. Problém byl v tom, že éter nebyl novinkou. Tím pádem Morton pojmenoval onu “inovativní” látku “Letheon”. Zastírání se ovšem nevyplatilo. Odborná veřejnost se krátce poté dozvěděla, že jde o éter. Morton podal i přesto žádost o vydání patentu na postup a použitou látku. Patentový úřad mu i přes nevoli lékářů vyhověl. Kritika se snášela především na Mortonovu snahu obohatit se za každou cenu. Vědci byli toho názoru, že není správné se obohacovat na humánním postupu, který výrazně inovuje podmínky při operacích. Vědcům se rovněž nelíbilo, že Morton neobjevil vdechovací plyn, tedy samotný éter.

Objevitel anastezie ale argumentoval, že patentováním chtěl zajistit, aby jeho postup a techniku používali pouze odborníci. To na patentový úřad dojem neudělalo, protože nakonec rozhodl pro zrušení patentu. Éter se tak dostal do běžného používání. Morton se s tím ale nehodlal smířit. Kongres tak požádal o takzvanou národní odměnu ve výši 100 000 dolarů. Proti ní se ale tvrdě postavil objevitel éteru Jackson Wells. Na základě této kritiky byla žádost zamítnuta. Morton se nevzdával ani přesto a o stejnou finanční sumu požádal i v letech 1849, 1851 a 1853. Ve vzduchu tak viselo nevyhnutelné. Na řadu tak přišel soudní spor, ve kterém Morton se svým advokátem Richardem Henrym Danem juniorem zažaloval americkou vládu. V roce 1862 narukoval Morton do armády, ve které sloužil jako dobrovolnický chirurg. Tady šly už peníze stranou. Podle dobových záznamů uskutečnil přes 2000 operací. Pomocí éteru výrazně snížil utrpení a bolest vojáků. William Morton zemřel 15. července 1868 na mozkovou mrtvici. Jeho příběh inspiroval v roce 1944 filmaře k natočení snímku The Great Moment. Park v Bostonu zdobí Mortonova socha. Pro veřejnost je ve městě otevřená posluchárna, ve které došlo ke slavné operaci. Místnost nese název Ether Dome. Morton se nikdy nedočkal vysněných peněz. I když dlouhá léta čelil kritice kvůli jeho honbě za bohatstvím. Nikdo nemůže ale vyvrátit jeho zásluhu o zavedení účinné anestezie do lékařské praxe. Jde pak o člověka, který se navždy a nepopiratelně zapsal do historie medicíny.