Pro přehrání dalších podcastů se prosím registrujte.

Aplikace je ZDARMA. Váš email potřebujeme pouze k tomu, abychom vám mohli vybírat podcasty přesně na míru. Budete moci odebírat podcasty, hledat osobnosti a témata napříč podcasty, aby vám neunikl žádný zajímavý rozhovor.

Vyzkoušejte vaše osobní rádio. Děkujeme, Team Youradio Talk.

Obrázek epizody Galileu v Praze nikdo nevěřil. Alespoň nám do toho nikdo nekecal, říká Dobeš

Myšlení první ligy

Rádio Zet

Společnost

,

Osobní rozvoj

Galileu v Praze nikdo nevěřil. Alespoň nám do toho nikdo nekecal, říká Dobeš

Obrázek epizody Galileu v Praze nikdo nevěřil. Alespoň nám do toho nikdo nekecal, říká Dobeš

Poslechněte si podcast

11. 3. 2017

14 min

O epizodě podcastu

Už je to pět let, co v Praze sídlí centrum pro evropský navigační systém Galileo. Podle vládního zmocněnce pro spolupráci s evropskou agenturou pro družicovou navigaci GSA Karla Dobeše tomu však zpočátku nikdo u nás nevěřil. Nejen o tom, jak se zasloužil, aby to nezůstalo jen jeho snem, hovořil Dobeš v pořadu Myšlení první ligy.
V roce 2012 se centrum evropského navigačního systému Galileo přesunulo z Bruselu do Prahy. Podle vládního zmocněnce pro spolupráci s evropskou agenturou pro družicovou navigaci GSA Karla Dobeše, který se o to z velké části zasloužil, tomu nikdo nevěřil. V pořadu Myšlení první ligy to však označil za výhodu, protože jim do toho „nikdo nekecal“. „Oproti ostatním zemím jsme udrželi kontinuitu. Od začátku jsme měli přesnou představu, co chceme, měli jsme budovu, kde to můžeme umístit a věděli jsme, že to chceme, protože český průmysl a instituce to potřebovali,“ řekl Dobeš. I dodnes se však podle Dobeše některé evropské země snaží, aby role této agentury byla oslabena. Nebyli totiž nadšení, že sídlo Galileo bude v České republice. Dobeš ale naopak věří, že role GSA bude sílit. „Doufáme, že se působnost GSA rozšíří na jiné oblasti, například na Copernicus, SST a podobné projekty. Můžu pevně říct, že Česká republika dostala nejlepší agenturu z Evropské unie, která je sladěna s tím, co Česká republika dělá - průmysl, věda, výzkum, inovace,“ řekl. „Kosmonautika je tvrdý byznys“ Karel Dobeš vystudoval v Německu informatiku na Technické universitě Mnichov. Spolupracoval na mnohých projektech například s německým střediskem pro letectví a kosmonautiku, ale i například s automobilkou BMW. Sám sebe přitom nevidí jako vášnivého fanouška kosmonautiky. „My vidíme ty kosmické aktivity jako něco, co dnes už nemá tu původní podobu jako věda, ale dnes jsou kosmické aktivity tvrdý byznys. To, co děláme, to, co děla ministerstvo dopravy a koordinační rada je, že peníze daňových poplatníků, které byly do kosmických aktivit investovány, vrátit zpátky tak, aby ten průmysl dostal know how, který používá v jiných oblastech,“ řekl na rádiu Zet. Know how přitom podle něj pochází z malých a středních firem, právě ty jsou pro vesmírné aktivity páteří a hlavní dodavatelé. „V automobilovém průmyslu je to stejné. Kdo se vyzná ve Stuttgartu a okolí tak vidí, že to knowhow je mimo fabriku,“ dodal Dobeš, který se v České republice také zasloužil o založení Asociace malých a středních podniků.     Článek obsahuje pouze části rozhovoru. Celý rozhovor Jana Mühlfeita s vládním zmocněncem pro spolupráci s evropskou agenturou pro družicovou navigaci GSA Karlem Dobešem si můžete poslechnout v playeru výše. Pravidelné rozhovory s hosty rozvojového kouče, mentora a také bývalého prezidenta společnosti Microsoft pro Evropu Jana Mühlfeita na téma osobního rozvoje uvádíme v pořadu Myšlení první ligy na rádiu ZET každé pondělí po 10:45.    Zdroj: Zet