Pro přehrání dalších podcastů se prosím registrujte.

Aplikace je ZDARMA. Váš email potřebujeme pouze k tomu, abychom vám mohli vybírat podcasty přesně na míru. Budete moci odebírat podcasty, hledat osobnosti a témata napříč podcasty, aby vám neunikl žádný zajímavý rozhovor.

Vyzkoušejte vaše osobní rádio. Děkujeme, Team Youradio Talk.

Obrázek epizody Musíme se smířit s tím, že jen zlomek násilí se nám povede postavit před soud, říká k válce na Ukrajině Lenka Bradáčová

Interview Hany Vítkové

Zpravodajství

,

Společnost

Musíme se smířit s tím, že jen zlomek násilí se nám povede postavit před soud, říká k válce na Ukrajině Lenka Bradáčová

Obrázek epizody Musíme se smířit s tím, že jen zlomek násilí se nám povede postavit před soud, říká k válce na Ukrajině Lenka Bradáčová

Poslechněte si podcast

6. 5. 2022

20 min

O epizodě podcastu

„Je to jiné, než když vyšetřujeme standardní trestné činy. Válka je koncentrované násilí. Zvykli jsme si na to, že je policie v České republice velmi úspěšná při odhalování pachatelů násilných trestných činů. Zde se musíme smířit s tím, že se nám podaří popsat jen malou část násilí ve válce, a ještě menší část tohoto násilí se nám povede postavit před soud. To je úplně jiná realita,“ popisuje vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová, který byla hostem Interview Hany Vítkové na Rádiu Z.
Uprchlická vlna podle ní přináší velké množství svědků pro trestní řízení. „Ať už to jsou oběti nebo lidé, kteří se se zločinem přímo setkali, případně nepřímí svědci, kteří se o tom dozvěděli od příbuzných. To vše je pro nás důležité. Válka je v přímém přenosu a je tu i bezprostřední svědectví doplněné elektronickým důkazem,“ dodává Bradáčová.

„Těžko odhadnout, v jakém časovém horizontu se tyto poznatky využijí. Podstatné ale je, že je musíme obstarat ve chvíli, kdy svědci mají velmi dobrou paměťovou stopu, tedy v bezprostředním časovém sledu po událostech, které si zapamatovaly. A to i bez ohledu na to, že by líčení nebo jednání před soudem probíhalo možná po letech nebo desetiletích,“ zakončuje Lenka Bradáčová.

Celý rozhovor moderátorky Hany Vítkové s vrchní státní zástupkyní Lenkou Bradáčovou si poslechněte zde: