Pro přehrání dalších podcastů se prosím registrujte.

Aplikace je ZDARMA. Váš email potřebujeme pouze k tomu, abychom vám mohli vybírat podcasty přesně na míru. Budete moci odebírat podcasty, hledat osobnosti a témata napříč podcasty, aby vám neunikl žádný zajímavý rozhovor.

Vyzkoušejte vaše osobní rádio. Děkujeme, Team Youradio Talk.

Obrázek epizody Miroslav Honsů: Perpetuum mobile se zatím vyrobit nepodařilo. I přes množství neúspěchů se ale lidé nevzdávají

Byznys Romany Navarové

Rádio Zet

Byznys

Miroslav Honsů: Perpetuum mobile se zatím vyrobit nepodařilo. I přes množství neúspěchů se ale lidé nevzdávají

Obrázek epizody Miroslav Honsů: Perpetuum mobile se zatím vyrobit nepodařilo. I přes množství neúspěchů se ale lidé nevzdávají

Poslechněte si podcast

15. 9. 2021

17 min

O epizodě podcastu

Fenomén perpetuum mobile fascinuje lidstvo už po staletí. Představa dokonalého stroje, který by nepotřeboval vnější zdroj energie a sám sobě poskytoval energii na chod, je zakořeněna už v názvu: latinsky znamená perpetuum mobile „věčný pohyb“ či „stále se pohybující“. I přes množství neúspěchů napříč historií se lidé nevzdávají a podobná porušení fyzikálních zákonů stále hledají.
Hlavní překážkou je termodynamika, tedy fyzikální disciplína zabývající se vztahy mezi různými formami energie. „Zákony termodynamiky zatím zlomily vaz veškerým pokusům o vytvoření skutečně funkčního stroje v duchu perpetuum mobile,“ řekl v pořadu Byznys na Rádiu Z redaktor Primy Zoom Miroslav Honsů. V posledních letech se hovoří o takzvaných časových krystalech, které na mikroskopické úrovni provádějí neustávající a opakovaný pohyb – a částečně tak splňují definici perpetua mobile. „Bohužel tak však činí s nulovou energií, respektive v kvantovém základním stavu, a tak z těchto částic není možné získat žádnou energii,“ dodal Honsů.

Poslechněte si rozhovor moderátorky Romany Navarové s redaktorem Primy Zoom Miroslavem Honsů.