Najděte si:

Týden ve vědě a výzkumu

Nejdiskutovanější vědecké články roku 2019; nositelka Nobelovy ceny přiznala chybu. Je jedna z mála

89

Play

Poslechněte si

Týden ve vědě a výzkumu s portálem Vědavýzkum.cz

Abstrakt

Nejdiskutovanější vědecké články roku 2019; nositelka Nobelovy ceny přiznala chybu. Je jedna z mála

Automatický přepis

Deset vědců, kteří ovlivnili svět v roce 2019

Časopis Nature sestavil u příležitosti konce roku 2019 žebříček deseti lidí, o jejichž práci se v oblasti vědy a výzkumu mluvilo nejvíce. Formovali veřejnou diskuzi, ovlivňovali politická rozhodnutí či za pomoci vědeckých faktů upozorňovali na nespravedlnost a zneužívání.

Prvního na seznamu, fyzik Ricarda Galvãoa, v červenci letošního roku veřejně obvinil brazilský prezident Jair Bolsonaro z toho, že si vymyslel výsledky svých studií, jež upozorňují na zhoršující se situaci brazilského deštného pralesa. Vědec v reakci na bezdůvodnou kritiku vyzval prezidenta k osobnímu setkání, na němž by mu výsledky těchto studií vysvětlil. Aniž by to čekal, stal se z něj symbol hnutí za svobodu a objektivitu vědeckého bádání v Brazílii.

K dalším oceněným patří kanadská astrofyzička Victoria Kaspi, která sestavila teleskop, jenž umožňuje dramaticky posunout výzkum rychlých radiových záblesků (FRB, podle anglického Fast radio burst). Další na seznamu, Sandra Díaz, která se zabývá ekologií, v květnu 2019 spolu s 144 dalšími vědci zase publikovala zprávu, z níž vyplynulo, že vymírání živočišných druhů postupuje mnohem rychleji, než se předpokládalo.

Seznam uzavírá švédská aktivistka Greta Thunberg, která na půdě amerického Kongresu prohlásila: „Nechci, abyste naslouchali mě. Chci, abyste 

...

Nejdiskutovanější vědecké články roku 2019

Společnost Altmetric vydala jako každoročně žebříček stovky nejdiskutovanějších vědeckých článků v uplynulém roce. Statistika zobrazuje publikované výzkumy, které během roku 2019 nejvíce upoutaly mezinárodní pozornost a vyvolaly veřejnou diskuzi. Vliv se sleduje na nejrůznějších platformách – od registrovaných patentů a vládních dokumentů až po mainstreamová média, blogy, Wikipedii nebo sociální sítě.

Veřejnost nejvíce zaujala květnová studie popisující technologii, která umožňuje na základě několika obrazů konkrétní osoby vytvořit jejího fotorealistického avatara. Dle výsledků žebříčku bylo o tomto výzkumu publikováno 111 novinových článků a 14 blogů a na Twitteru jej zmínilo přes 61 tisíc uživatelů.

Více než polovinu ze stovky nejdiskutovanějších článků tvoří texty z oblasti medicíny. Další místa obsadily vědy o lidské společnosti, životním prostředí nebo psychologii člověka. Z konkrétních témat se do popředí dostala stále aktuálnější klimatická krize, nutnost a význam očkování nebo další vývoj umělé inteligence.

...

Nositelka Nobelovy ceny přiznala chybu. Je jedna z mála

Americká vědkyně Frances Arnold z Kalifornského technologické institutu (Caltech) vydala na začátku roku prohlášení, v němž se omluvila za chybu ve svém nedávno publikovaném vědeckém článku. Vědkyně světové úrovně Arnold je nositelkou Nobelovy ceny za rok 2018 za chemii za výzkum enzymů a v roce 2016 získala také ocenění Millennium Technology Prize.

Z prohlášení vyplývá, že vědecký článek byl stažen, protože výsledky experimentu, na němž je článek založen, nejsou reprodukovatelné. V návaznosti na omluvu za chybu zveřejnila Arnold na svém

twitterovém účtu i následující komentář: „Ačkoliv je to bolestné, je důležité to udělat. Omlouvám se všem. Když se článek odevzdával, byla jsem poněkud zaměstnaná a svou práci jsem neodvedla dobře.“

Takový přístup je přitom i mezi špičkovými vědci této úrovně stále poměrně vzácný. Stažení článku a omluva se proto setkaly s velmi pozitivní reakcí od akademické obce. Vědecká komunita ocenila upřímný a skromný přístup, který Arnold zvolila.