Najděte si:

Týden ve vědě a výzkumu

Cenu Neuron letos získalo osm vědců

55

Týden ve vědě a výzkumu s Alešem Vlkem.

Cenu Neuron letos získalo osm vědců

Abstrakt

Ve středu 6. listopadu 2019 byly ve dvoraně Národního muzea v Praze předány prestižní vědecké Ceny Neuron. Ocenění včetně finanční prémie udělil už podesáté Nadační fond Neuron na podporu vědy sedmi vědcům a jedné vědkyni s mezinárodním renomé. Mecenáši Fondu letos věnovali na osobních prémiích vědcům 6 milionů Kč. Více prozradil Aleš Vlk z portálu Vědavýzkum.cz.

Přepis

týden ve vědě a výzkumu je pondělí A to znamená že je opět čas na dávku vědět Alešem Vlkem z portálu věda výzkum CZ Aleši zdravím tě jaké novinky se s pro nás dnes připravil Dobré ráno já jsem si připravil tentokrát 3 Domácí novinky Jedná se týká udělování prestižní vědecký den potom zavítáme na konferenci ta se týká otevřeného přístupu ve vědě a nakonec mám připravenou jednu pozvánku na akci která začala dnes takže začneme udělováním cen minulý týden se udělovaly ceny neuron Můžeš nám tedy neuron ve stručnosti představit Ronnie Karel Janeček matematik podnikatel a původně se neuron jmenoval jako Nadační fond Karla Janečka na podporu vědy a výzkumu on se trošku dalších aktivitách další dneska s celým názvem a Nadační fond neuron v čele stojí tak zvaný neuron soundware tam je Monika Vondráková Taťána le moigne Eduard Kučera Pavel Kysilka Martin Wichterle na Kromě toho je ještě správní rada Vědecká rada a dokonce má neuron mezinárodní vědeckou radu pokud se nemýlím tak teď se udělali už podesáté Kdo získal tedy cenu neuron letos částku za těch 10 let nadace podpořila asi 80 litrů a ta částka která se rozdala celkově českým vědcům je asi 70 milionů K3 opravdu opravdu velice významné části noha letošní rok bylo nejvyšší ocenění to byl celoživotní přínos vědět co získala plný Dialog Jiří Friml ten Komárov skinny hormon auxin a velice zajímavé věci měli taky na našem portálu rozhovor a vím že je v podstatě o rok mladší než já jemu 46 let tak trošku to vzal ať byl byl takový trošku sarkastický celoživotní přínos dej vědět ve 46 letech tak jenom doufám že to nebude Děkujeme odejděte ale že ho ještě mnoha vědeckých výzkumů čeká No a potom by byla cena neuron za významný vědecký objev a to je matematiky Jan nekovář No a kromě těchto dvou byla oceněna taky šestice mladých talentovaných vědců takže máme tam Vladimíra toto rychlý který je v matematik Petr Kohout biologie skripta fyzika Martin Balko to jsou počítačové vědy Michal Šimíček je lékařství a Lucie Krausová společenské vědy No a tento rok Ne byla dokonce zastoupená chemie a to bylo asi z toho důvodu že ní nebyl někdo tak základní kdo by vlastně taky mohl by to stejně tak to máme ocenění neuron tak minulý týden proběhla v Národní technické knihovně v Praze také konference k otevřenému přístupu ve vědě ty už se o tom podrobně mluvil s ředitelem knihovny Martinem svobodou ale přeci jen vysvětli blíže pojem Open Access tak ona chce si otevřený přístup velice ve zkratce protože ta problematika není úplně jednoduché v současné vědě je nutné publikovat a mnoho těch oboru se publikuje především ve vědeckých časopisech má tradičně tyto vědecké časopisy jsou v soukromých rukou kdy mají je soukromé No a ty to soukromí vydavatelé samozřejmě přišli na to že to je velký byznys a je to skrze na předplatné No a odběratelé těchto časopisu jsou především vysoké školy a výzkumné ústavy po celém světě No toto předplatné se stále zvyšovala a dokonce ve Spojených státech v nohách a v bohatých západních zemích už City University popřípadě výzkumné ústavy řekli že toto předplatné je velmi vysoké a začalo s těmi vydavateli vyjednávat to co je ještě velice zajímavé že vlastně všechny tyto zdroje jsou z veřejných prostředků chilli vědec zkoumá za veřejné prostředky publikuje a potom předplatné je zase z veřejných prostředků chilli oni si ty vydavatelé sáhnout na ty veřejné prostředky Řekni mi řekni mi dvakrát no a dostala se to do takové situace kde se individuální země snaží vyjednat a vydavateli tě v časopisu nějaké lepší podmínky No a k tomu se samozřejmě přidala Evropská komise a máme tak zvaný plán různé způsoby toho publikování a velice ve stručnosti vlastně v podstatě se hledá cesta Kdyby byli všichni spokojení to znamená aby samozřejmě vydavatelé nadále fungovaly Ale současně abych se publikace ve výzkumu dostala ke všem kteří by se o to zajímal i či včetně i rozvojových zemí i pro toho kdo třeba nemá to předplatné pouze jedna věc že vlastně se přesuneme z toho z té platby za ty za to předplatné nakonec se přesouváme částečně k platbě za tu publikování a samozřejmě jsou v tom nějaké prostředky jsou to peníze otevřený přístup nebude zadarmo Pokud by tedy o této problematice vědět víc tak já je odkážu na tvůj srpnový rozhovor právě s Martinem svobodou jak už jsem říkala no ale pověz mi ještě vyplynuly z této konference nějaké důležité závěry můžeme se v oblasti Open Access těšit na něco nového tak uvidíme je to začátcích teta konference byla rozdělena na dva dny na čtvrtek a pátek ve čtvrtek bude především příkazy ze zahraničí Co znamená Měli jsme tady zahraniční hosty Třeba například celý příběh o tom jak na Švédsku opravdu všichni ty a kteří se rozhodli a přerušili a sněz v předplatné u těch významných vydavatelů a to samé jsme slyšeli příběh Velké Británie a v pátek to byla diskuze těch Českých aktérů Co znamená Dej tam jak zástupci ministerstva školství tak zástupci vědecké komunity technologické agentury a ostatní poskytovatelů No a co z toho vyplynulo co by se vlastně dělo je to že jsme zjistili že hodně záleží na oboru že je rozdíl mezi tím jak publikují chemici jak povykují třeba například věci z těch humanitních a sociálních věcí v oboru To je první věc to téma konečně začíná být zajímavé chilli už o něm nevyskytují pouze knihovníci kteří to vlastně Řešili ale taky současně věci To co z toho vyplynulo především že je zapotřebí a komunikovat toto téma protože mezi vědeckou komunitou není rozšířené a možná si někteří věci zbytečně obávají že je zapotřebí mít nějakou osvětu a my samozřejmě na portále se budeme snažit ty ty články publikovat a ty věci dávat No a samozřejmě v současné době což je zajímavé jménem České republiky bude Destiny vydavateli vyjednávat Národní technická knihovna vlastně se chystáme k tomu tomu vyjednávání a to co ještě poslední věc co mě napadá hovořit a především od vědecký časopis ať to jako první vlna No a dále se bude také diskutovat trošku maličko o tom co třeba s knihami A to že mnoho vědeckých oborů nepublikuje časopisech pouze Třeba mají monografie adrenalin a problematika Tak to jsou vesměs dobré zprávy můžeme jenom držet palce No a už se stalo skoro tradicí abys posluchače na závěr pozval na nějakou zajímavou akci co to bude tentokrát už a 19n pořádá Akademie věd České republiky a je to podle ní největší vědecký festival v České republice a je od 11 do 17 listopadu a máme tam součástí toho všeho přednášky výstavy dny otevřených dveří dokumentární filmy workshopy popřípadě nějaké vědecké kavárny a další aktivity a je to určena nejen studentům středních škol ale i ostatní široké veřejnosti v odpoledních a večerních hodinách No a ten toho 19 dočetla po titulu věda Svoboda a odpovědnost No a hlavní téma globální hrozby klimatické změny přírodní katastrofy a další a samozřejmě protože se blížíme k 30 výročí sametové revoluce tak tam budou některé věci spojené s tímto výročí kdo chce ten by se mohl podívat protože veškerý program je na internetové stránce týden vědy cz No a ten vstup je samozřejmě zdarma avšak na některé debaty nebo akce je nutné se zaregistrovat to byl který poskytuje nezávisle informace o vědě a výzkumu Já ti děkuji za souhrn dění ve vědě a těším se zase příští týden na slyšenou