Najděte si:

Startér

Filmu se nyní v Česku daří dobře

40

Pořad přibližuje fungování začínajících firem. Pro všechny, kdo chtějí rozjet vlastní byznys nebo se jen zajímají o startupovou scénu.

Filmu se nyní v Česku daří dobře

Abstrakt

Pokud jste filmař, doma nyní nesedíte. To říká režisér Petr Kubík, který v dalším díle magazínu Startér hovořil mimo jiné o tom, jak se nyní daří českým filmařům, a zda pro ně současná doba znamená dostatek pracovních příležitostí. Nejen to nabídl další díl magazínu Startér.

Přepis

parfém magazín o startupech Dobrý den Posloucháte 52. díl magazínu startér jeho hostem je stejně jako v dílů předcházejícím režisér Petr Kubík Petře Vítejte znovu nás Dobrý den budeme se znovu bavit o filmu Budeme se bavit o financování filmu Budeme se bavit také o pohádce na které pracujete Ale na začátku bych se zeptal trošku obecní abyste nám řekl jak se teď v Česku daří filmu kdyby jste to vzali takhle všechno kolem Dohromady jsou teď dobré roky pro výrobu filmu v Česku jo já si myslím že všeobecně v Čechách se ti Filmaři mě nebo filmařského oboru daří a to jak v té v té domácí tvorbě taky vlastně příruček zahraničních zahraničních produkci Takže když jste Filmař tak určitě nesedíte doma vy připravujete pohádku s názvem princezna zakletá v čase je Takže vy taky nesedíte doma ten film a půjde do kin v březnu příštího roku jak finančně náročné je tenhle projekt kdybychom se bavili konkrétně tak rozpočet toho našeho filmu je 18 milion korun což je na vlastně dobovou pohádku a vlastně potom s počtem je že ty pohádky se pohybují od 25 do 50 milionů hlavně kvůli té výpravě a kolem těch 20 minut se točí tak komedie a čím to je že by se trošku levnější že to je za 18 minut Uděláte to dobře Povedlo se vám to sehnat tak jak jsi si přáli Taky jsem že má to několik několik důvodů jedním je i to že jsme věděli že když na to nebude tolik financí držet se daří dobře napsaný a ta samotná premisa toho že tam je opakující se den nám hodně ušetřila natáčecí dny takže ti natáčí týdnu bylo bylo méně než u o filmu a samozřejmě koproducenta Three Brothers Production kteří mají historická studia a a kteří mají největší fungus zbraní a kostýmů tady v Čechách historických takže to nám to nám celkově vlastně snížilo snížilo ten rozpočet díky tomu že do toho vstupují koprodukční podílem měst a ten říkal jednu věc která pro vás je asi naprosto samozřejmé ale zeptám se na ní pro posluchače je to tak že když se píše scénář tak jako scenárista Tak už musí vědět kolik na to bude financí abych se nějakým způsobem příliš nerozšířil když se napíše scénář a někdo producent a režisér a za mnou přijde jako za scenáristou a řekne hele Mladej A to ses asi zbláznil to přepiš nebo pak se to upravuje jak jak to funguje toho se samozřejmě ten problém těch českých filmů a pohádek nebo ne problém ale všeobecně v těch filmových projektů je samozřejmě scenárista si to nějak vy s ní pak se nějak písní režisér tak to půjdu se musí zaplatit já jsem vlastně hlavně v roli režiséra ale samozřejmě nám jako producenta takže my jsme od základu věděli s tím do toho jdeme takže to musím uzpůsobili jak chce nás a potom jsem si krotějov týden a pak půjdu s ní a potom se mnou lehčí a lehčí práci v tom spolu ještě než se dostaneme k financím a jedna věc Bavili jsme se o tom že ta pohádka půjde do kin v březnu mě jenom napadlo že na to funguje trošku jinak ale že bych očekával že pokud tvořím pohádku tak se budu asi snažit ji nějak natlačit na podzim aby to bylo před Vánoci připravené aby na to mohli jít lidé do kina v zimním období je tohle důležitý Faktor Co to je ta doba kdy se uvádí ten film taky strašně důležitý Faktor ale ta sezóna pro ten film začíná někdy v říjnu a končí na končí začátkem dubna takže je důležité to uvádět v tomhle období a druhým faktorem je které filmy do proti vám a jaký marketing vy si můžete dovolit ať už to je v televizi v rádiích nebo nebo třeba na billboardech už je důležité co tam je za jiný nezajímá akce a jiné filmy hmyzem k tomu že tam před námi do jiné pohádky nebo třeba i zahraniční animák má stejnou cílovku tak jsme si volali Dal jsem termín Takže to je velmi důležité zjistit si kdy co jde do kin a Který film se zrovna v tu chvíli natáčí jak se k nim informacím dostanu to je pro vás branže Jednoduchá věc musíte samozřejmě stejně jako Musíte mít televizi tak musíte mít distributora na to aby se ten film uvedli neuvedli do kina a distributor má tohle to všechno v malíčku se to moc tady veřejné informace dá se dá se dohledat na Unii českých distributorů a tam je přesně po týdnu jaké vychází filmy pojďme spolu s vámi projít to jak jste sháněl na film peníze v Jak dlouhá to byla cesta kolik adres jste musel obejít Jak jste nakonec ten rozpočet dal dohromady tak cesta to byla dlouhá ale vlastně k tomu předcházely předcházelo tomu spousta jiných projektů které byly neúspěšné jak už jsem zmiňoval v minulém díle spusta kolegu zůstala jenom o těch projektů v hlavě a když vidíte že ty projekty se nenaplní Tak nakonec Musíte jít dál na samozřejmě Ať ten začátku ne chtěl tolik dělat tu domestikovan o tvorbu co jako pohádku tak jsem nakonec tomu musel přistoupit Abych vůbec něco natočil ne a jsem že tu pohádku jsem pojal nakonec trochu víc do fantazii Ale to že přijdete z pohádku tak už samo o sobě otevíralo utíral dveře s mrakem ale byla pohádka tak tak to šlo je mnohem jednodušší a připravil se projekt připravil se pro notebook Kde bylo jasné kdo tam hraje kdo stojí za tím projektem a začali shánět peníze ty peníze se začali shánět 1kg investorsky Což byl vlastně takový ten první krok a první známka toho že teda se nám trochu začíná plnit ten rozpočet a druhým krokem výrazným byla byla televize jako taková Ty už jsou Dva a dva největší nebo nej nej tlustější vlastně a ty finanční toky do toho do toho projektu pak samozřejmě to máme i veřejné zdroje což jsou například kraje že tam taky dvě jsme přišli s pohádkou tak tak by se může nadšení že jí budeme točit to je u nich je u mě v kraji Bylo důležité jak už jsem zmiňoval mít se dobře připravený ten promo buk nebo nějaké ty promo materiály nevím kde ty lidi na pár stránkách lidí o čem ta pohádka je jaký bude mít vizuál náčrty kostýmu nebo třeba i irci já vím že byste uspěl i před investory o platformy bez jména Grosseto Italy pohádky nebo to šlo o jiné projekty Stalo se to Ital pohádky samozřejmě ta Platforma by jsi mi velice dobře postavená mají a takzvaný tak zvaný Angels Kdo vlastní můžete nějakých 10 15 minutách odprezentovat ten váš ten váš projekt a na základě toho potom na konci probíhá nějaká diskuze s tím investory i když nejsem z branže je tak si umím představit že ve chvíli kdy je natáčíte pohádku tak jak jste říkal že vám to otevíralo dveře že to fungovalo tak to si myslím že to umím pochopit ale zrovna u těch tvrdých byznysmenů fungovalo to také tak že jste přinesla pohádku o něj rozkvetly řekli je to je paráda a nebo to bylo o tom že jste to mě opravdu tak perfektně připravený jak jste mluvil o tom pro muže není chlad a data rychleji ty figury a řekli Ok tohle pro mě má jako pro investora smysl tak to pohádka je hodně Řekl bych Konzumní věc Takže ty lidi na to chodí Takže nám hodí pomohli čísla a čísla s těžkým vlastně ty pohádky ten ten rok nešli pod 95000 návštěvnost když se bavíme o lidech takže to byly to bylo solidní čísla myslel vlastně tak aby tady je sice byla nějakým způsobem návratná postavili to návštěvnost na 60.000 mě lidí v kinech Takže z pohledu těch čísel to bylo velice velice bezpečné měsíc Petře vy jste ještě mimo jiné součástí projektu který nabízí letecké práce od filmových záběru přes sportovní reportáže jak zajímavý byznys to současném světě je v rámci České republiky tak Ty drony jsou samozřejmě na vzestupu Takže dneska každý chce mít záběry z letecké perspektivy dneska Ty drony jsou už hodně hodně dostupný Může si pořídit de facto každý to přijde potom řešit to nějak legálně a řešit To s pojistkou s povolením a tak dále Už je samozřejmě složitější ale o to víc se vlastně prostoru pro to pro tu práci Protože samozřejmě ty kteří vědí kolik za tím stojí toho toho úsilí a samozřejmě chtějí když si vás zvou na ten film tak chtějí abyste byli pojištění a tak podobně Takže takže tam by jsi se samozřejmě dobrý já dělám a ať už v celovečerní filmy například pro pana vejdělka nebo sportovní reportáže jako Dakar Nebo například jako jsme dělali promo video pro Národní muzeum já jsem se chtěl zeptat jak náročné je s dronem obrazně ne šlápnout někomu na kuří oko někoho nenaštvat potažmo neriskovat sestřelení best ona to asi předpokládám odpověděl že to je tím že ne pocením ten začátek že všechno půjde legální cestou že to budu mít pojištěné je tohle to ta cesta tak samozřejmě taky když to děláte legální cestou Tak ani nemůžu se lítat někde do co těm lidem vozovkách Vždycky jste někde kde máte zábor když jste ve městech tak musíte mít vždycky speciální povolení většinou kde se dá chytat ve městech tak je prakticky jenom nad řekou a když jste v pátek by jsme musíte mít zábor povolení od městské části a tak podobně jsme třeba i tady tady vedle Nuselského mostu z dronem kde jsme měli vlastně baner pod tím dronem Takže to vlastně takový takový billboard topolia strašným povolení jak moc úřadu civilního letectví Tak nechte My se můžeme zábor Třeba jo dneska části aniž byste chtěla někoho Právě že to Měl byste procentuálně vyjádřit Kolik je těch kteří se s tímhle tím nemazlí na taková povolení kašlou řekněme jejich jejich bohužel spousta a je to i důsledkem toho že i když i když ty za Brně kam dát a pěkný do mám neprokáže že jste točil vy na to je ten kámen úrazu jsme vždycky můžete říct že jste to tady vzal od nějakého pána z ulice který tam říkal dronem a jste prakticky z obliga a nepotkali jste se s tím situaci kdy byste šli tou cestou že jste měli všechno vypiplané všechno připravené a pak jste někde byli ten roste vypustili a už na vás někdo mířil holý a hele tady ne To se nám to se nám nestalo jakoby zpovídání od od kamarádů co jen tak lítají že jsem se to stalo jako samozřejmě několikrát ale ty lítají I tam kde by se nemělo A samozřejmě že ne lítají komerčně tak tak je to takové volnější a bohužel se nám někdy stalo že jsme nebyli třeba schopný nikde zařídit povolení a pak ve finále třeba našla nějakou konkurenci která tam lítala lítala na černo To že to se to se bohužel stává zatím člověk je tolerantní a nějak to nějak to neřeší že by někoho na tu naprášil ale myslím si že to u telcu už si brousí Mohl bych já tam slova režiséra Petra Kubíka jsou tečkou za 52. díl magazínu startér Petře díky za návštěvu ať se daří děkuji