Záznamy z jaderných testů USA spatřily světlo světa. Podívejte se

Není to tak dávno, co byl svět doslova na okraji atomové války. I dnes jsou jaderné zbraně aktuální tématikou v souvislosti s testy Severní Koreje. Ty americké jaderné testy z dob studené války navíc nedávno spatřily světlo světa. Zasloužila se o to laboratoř Lawrence Livermore National Laboratory v Kalifornii, která videoklipy digitalizovala.

Podle Pavla Kasíka ze serveru Technet.cz provedly Spojené státy od roku 1945 více než 1000 jaderných testů, které také zaznamenávaly na kameru. „Jsou natočeny na svou dobu na velmi dobré kamery, které měly třeba stovky snímku za sekundu, což znamená, že dokázaly perfektně zachytit postup výbuchu, jak dojde k počáteční řetězové reakci. Natáčeli to z různých pozic a na různých místech, ať už to bylo na poušti, nebo v oceánu,“ uvedl na rádiu Zet.

Hrstka z odhadovaných 10 000 zkušebních filmů byla nedávno odtajněna. Správce těchto materiálů National Laboratory nahrál více než 60 videí na streamovací server YouTube:

Projekt digitalizace těchto filmů přitom přišel právě včas. Podle jaderného fyzika Grega Spriggse, který byl v laboratoři zodpovědný za projekt, pro americkou televizi CNN uvedl, že filmy byly v rozkladu. Film je vyroben z organického materiálu. Každý film, který otevřel z plechového obalu, podle něj vydával silný zápach octa, což značí, že rozklad už začal.
Uvolněné pásky ukazují záběry z atmosférických testů, jako například operaci Dominik, která je natočena jako rozšiřující se koule skrz mraky, stejně jako povrchové testy. „Je to v neposlední řadě i vizuálně zajímavé, protože víme, že se za tím skrývá skutečná síla, která tady ve světě existuje,“ dodal Kasík.
Laboratoř Lawrence Livermore National Laboratory byla založena v roce 1952 při Kalifornské univerzitě. Jejím účelem je výzkum a vývoj vědy a technologií souvisejících s národní bezpečností. Dlouhodobě se věnuje studiu a digitalizaci archivních materiálů.
 
 

Celý komentář redaktora serveru Technet.cz Pavlem Kasíkem si můžete poslechnout v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

 

 
Záznamy z jaderných testů USA spatřily světlo světa. Podívejte se Foto: Youtube Printscreen

reklama

Další články

 1. Bob Dylan převzal Nobelovu cenu za literaturu

  ·

  Americký hudebník Bob Dylan v sobotu odpoledne s několikaměsíčním zpožděním převzal ve Stockholmu Nobelovu cenu za literaturu. Švédské televizi SVT to potvrdil člen vý…

 2. Pět zdravých návyků úspěšných manažerů

  Byznys ·

  Váš den vám nabízí naprosto stejnou porci minut, jakou má k dispozici Bill Gates, Jeff Bezos nebo Elon Musk. Všichni tito byznysoví velikáni dohlížejí na stav ohromnýc…

 3. Japonci dnes převzali Plzeňský prazdroj

  Byznys ·

  Japonská skupina Asahi dnes převzala pivovar Plzeňský Prazdroj, který koupila s dalšími čtyřmi evropskými výrobci piva. Dá za ně téměř 200 miliard korun.Organizace fir…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.