„Zvyšování výdajů státu v době silného ekonomického růstu je čirý populismus,“ říká R. Dohnal

Česká vláda v čele s premiérem Bohuslavem Sobotkou upozorňuje, že navzdory silnému ekonomickému růstu bude příští rok deficit státního rozpočtu vyšší než plánovaných 70 miliard korun. S tím však nesouhlasí Radim Dohnal, obchodní ředitel společnosti Sirius Investments. Podle něj by totiž měl být v době růstu státní rozpočet vyrovnaný nebo jen lehce deficitní. „To co dělá Sobotkova vláda je čirý populismus,“ řekl Dohnal v pravidelném pořadu Tržní okénko.   

„Ta móda, ten modus operandi, že se všude ve světe hospodaří s deficity je opravdu neudržitelný a je správné, aby v době růstu dokázal ten rozpočet dostat na vyrovnaný nebo lehce deficitní,“ řekl Dohnal na rádiu Zet hlavnímu ekonomovi finanční skupiny Roklen Lukášovi Kovandovi. Podle Dohnala by měl být deficit rozpočtu pro příští rok na úrovni 20 miliard korun místo toho deklarovaného, který pravděpodobně převýší částku 70 miliard korun.

Obchodní ředitel Sirius Investments také na rádiu Zet mluvil o současné situaci na čínských trzích. Podle něj budou mít větší problémy v Číně určitě dopad i na Českou republiku. Čína je totiž třetím největším obchodním partnerem Německa, do kterého míří největší podíl Českého exportu. „Pokud nějaký významný výrobce výtahů nebo zemědělských strojů v Německu bude těžko prodávat výrobky v Číně, protože čínský jüan zlevnil nebo proto, že místní financující banka v Číně bude mít problémy, nebo proto, že po jeho produkci nebude poptávka, tak tento německý výrobce, který možná spolupracuje s českým zpracovatelem, může objednávky v České republice utnout ne o 5 procent ale třeba o 40 nebo 50 procent. Já bych se toho dopadu opravdu bál, ale nelze pro to v krátkém horizontu dělat nic jiného, než být obezřetný,“ řekl na rádiu Zet Dohnal.

 

Pořad Tržní okénko je pravidelný magazín rádia Zet. Hlavní ekonom finanční skupiny Roklen Lukáš Kovanda v něm se svými hosty mluví o aktuálním ekonomickém dění.

Nejnovější díl pořadu si můžete přehrát v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

 

„Zvyšování výdajů státu v době silného ekonomického růstu je čirý populismus,“ říká R. Dohnal Foto: A. BABIŠ a B. SOBOTKA Zdroj: ČTK/Ožana Jaroslav

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.