„Zveřejněná data naznačují, že ČNB v průběhu srpna výrazně intervenovala,“ říká Jáč

Česká národní banka (ČNB) zveřejnila dekádní bilanci k 10. září a k implikacím ohledně aktivity banky na devizovém trhu. Ty poukazují na to, že v průběhu prvních deseti dnů měsíce září banka neintervenovala. Hlavní ekonom Generali Investments CEE Radomír Jáč na rádiu Zet říká, že zahraniční pohledávky ČNB včetně devizových rezerv naznačily, že v srpnu banka naopak intervenovala poměrně výrazně. Podle Jáče intervence dosáhly objemu 1,5 – 2 miliard euro.

Data o hospodaření ČNB překvapivě hlásí, že v průběhu prvních deseti dní měsíce září klesly pohledávky české centrální banky vůči zahraničí celkově o víc než 3 miliardy korun. To naznačuje, že centrální banka v průběhu první zářijové dekády neintervenovala na devizovém trhu.

V rámci měsíce srpna tomu bylo podle Jáče jinak. „Jak bylo řečeno data jak o zahraničních pohledávkách ČNB, tak o její devizových rezervách naznačují, že v průběhu srpna musela centrální banka poměrně výrazně intervenovat. Osobně odhaduji, že intervence dosáhly objemu 1,5 – 2 miliard euro,“ řekl na rádiu Zet Jáč.

Ukončení intervenčního režimu se očekává v druhé polovině roku 2017. Samotný guvernér ČNB Jiří Rusnok podle Jáče svými slovy učinil určitou verbální intervenci. Pomocí ní chtěl vnést na trh a do myslí investorů určitý klid. Vyvrátil totiž možnost, že by udržování měny na 27 korunách za euro mohlo skončit dříve. „Rusnok naznačil, že osobně vnímá jako pravděpodobné ukončení intervenčního režimu až v průběhu druhé polovinu roku 2017 a spíše tedy po letních prázdninách roku 2017,“ informoval Jáč.

 

 

Článek obsahuje pouze úryvky z rozhovoru s hlavním ekonomem Generali Investments CEE Radomírem Jáčem. Celý rozhovor si můžete přehrát v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

„Zveřejněná data naznačují, že ČNB v průběhu srpna výrazně intervenovala,“ říká Jáč Foto: Michal Kvapil / Zet

reklama

Další články

  1. Ford bude vyrábět všechna malá vozidla v Mexiku

    Byznys ·

    Americký výrobce automobilů Ford Motor přesune veškerou svou výrobu menších vozů během dvou až tří let ze Spojených států do nového závodu v Mexiku. Ve středu o tom in…

  2. Protesty ve Francii omezí i českou leteckou dopravu

    Byznys ·

    Ve Francii se dnes očekávají nové demonstrace a stávky směřované proti vládní reformě zákoníku práce. Ta bude podle mínění odborníků zvýhodňovat zaměstnavatele na úkor…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.