Zuma nakonec po nátlaku ve vlastní straně rezignoval na post prezidenta

Jihoafrický prezident Jacob Zuma se ve středu s okamžitou platností vzdal funkce. Nakonec tak souhlasil s požadavky jeho strany, vládního Afrického národního kongresu (ANC), jenž jej vyzval k okamžité rezignaci už v úterý. Poslanci ANC byli odhodláni ve čtvrtek v parlamentu společně s opozicí hlasovat pro vyslovení nedůvěry 75letému prezidentovi, jehož vládnutí provází řada korupčních skandálů. Zuma se na středeční rezignaci takovému bezprecedentnímu kroku vyhnul. Ještě ve středu přitom dával najevo, že hodlá ve funkci zůstat do června a výzvu ANC k rezignaci označil za nespravedlivou.

Zuma i ve večerním rezignačním projevu národ dlouho napínal, když nejdřív dlouze hovořil o tom, že se hodlá podrobit ústavním procedurám a nebojí se hlasování o vyslovení nedůvěry. Zopakoval, že nechápe, proč ho strana vyzvala k okamžitému odstoupení, ale nakonec dodal, že se přesto podrobí její vůli. „ANC nesmí být nikdy štěpen mým jménem,“ prohlásil odstupující prezident. „Lidem Jižní Afriky jsem sloužil tak dobře, jak jen jsem mohl,“ dodal politik, který stál v čele státu devět let a nynější mandát mu měl skončit v roce 2019.

V pátek by měl v čele státu stanout dosavadní viceprezident a předseda ANC, pětašedesátiletý Cyril Ramaphosa. Bývalý odborářský předák a pozdější podnikatel Ramaphosa už v prosinci před zvolením předsedou ANC slíbil očistit jméno strany a tvrdě bojovat proti korupci.

Poslanci ANC společně s opozicí chtěli ve čtvrtek Zumu odvolat hlasováním v parlamentu. Bylo by to poprvé od roku 1994, kdy Jihoafrická republika přešla od apartheidu k demokracii. Zuma, jenž kdysi kvůli boji proti bělošské nadvládě strávil deset let ve vězení, při oznamování své rezignace prohlásil, že je hrdý na to, že za ANC bojoval proti „staletí trvající brutalitě bělošské menšiny“.

Zuma několik hodin předtím v téměř hodinovém rozhovoru ve státní televizi SABC řekl, že byl ochoten rezignovat v červnu, aby se zachovala jistota a jednota v zemi, která má zanedlouho hostit summit skupiny velkých ekonomik BRICS (Brazílie, Rusko, Indie, Čína a Jihoafrická republika).

Zumu provází řada korupčních skandálů. Nejvážnější z nich se vztahuje k renovaci jeho soukromého venkovského sídla na náklady státní pokladny, další obvinění se týkají přijímání úplatků za nákupy stíhaček, hlídkových lodí a zbraní.

Speciální jednotky policie ve středu časně zrána zatkly nejméně jednoho člena vlivné podnikatelské rodiny Guptů, která údajně ovlivňovala obsazování ministerských postů. Přátelství s prezidentem mělo rodinnému klanu také posloužit k získání veřejných zakázek v hodnotě stovek milionů dolarů. Zuma i bratři Guptové obvinění odmítají.

 

 

Zdroj: ČTK

Zuma nakonec po nátlaku ve vlastní straně rezignoval na post prezidenta Foto: 360b / Shutterstock.com: Jacob Zuma

reklama

Další články

  1. Inflace v lednu meziročně zpomalila na 2,2 %

    Byznys ·

    Spotřebitelské ceny v lednu meziročně stouply o 2,2 %. Oproti prosinci jde o 0,2 procentního bodu nižší úroveň. Meziroční inflace tak dosáhla nejnižší úrovně od loňské…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.