Zuckerberg podporuje myšlenku zaručeného příjmu pro všechny

Zakladatel a generální ředitel americké společnosti Facebook Mark Zuckerberg je zastáncem myšlenky všeobecného základního příjmu. Minulý týden se vyjádřil, že by se Spojené státy měly touto myšlenkou zabývat. S podobným konceptem už experimentuje například Finsko. 

„Měli bychom se zabývat myšlenkou všeobecného základního příjmu, abychom se ujistili, že každý bude mít záchranný polštář a může tak vyzkoušet nové nápady,“ uvedl Zuckerberg při svém projevu na Harvardově univerzitě.

Podle CNN se tento koncept  v Silicon Valley nyní těší velké pozornosti. Země, s všeobecným základním příjmem zaručuje každé osobě stanovený minimální plat bez ohledu na věk, bohatství, pracovní status, rodné město, velikosti rodiny a podobně. Země, které s touto myšlenkou experimentují - Finsko a Kanada - zatím ale neplní její všeobjímající univerzální charakter. Garantovaný příjem poskytují zatím vybraným obyvatelům, kteří byli buď v poslední době na podpoře v nezaměstnanosti nebo mají nízké příjmy.

Finsko spustilo svůj experiment letos v lednu. Země poskytuje dvěma tisícům nezaměstnaným občanům základní měsíční příjem ve výši 560 eur (zhruba 15 tisíc korun). Program bude běžet po dobu dvou let.  Účastníci pobírající dávky byli náhodně vybráni a nemusí podávat zprávu, jak peníze utratili. Vybrané osoby také dostávají tento příspěvek i poté, co nastoupí do zaměstnání. Peníze vypláceny v rámci programu navíc nejsou daněny.

Kanadská provincie Ontario pak zahájila pilotní program garantovaného příjmu v dubnu. Ten poskytne celkem čtyřem tisícům obyvatel v hodnotě asi 12.600 dolarů ročně. Žadatelé musí být ve věku mezi 18 a 64 a mít omezený příjem.

Švýcarsko loni o zavedení podobného kroku uvažovalo. V případě této země se však jednalo o mnohem štědřejší základní příjem kolem 2 500 švýcarských franků, tedy v přepočtu zhruba 54 tisíc korun měsíčně. Více než 75 % voličů ale toto opatření v referendu zamítlo.

Pro a proti

Zastánci tvrdí, že cílem této myšlenky je poskytnout pracovníkům větší finanční jistoty a motivuje nezaměstnané k hledání práce. Podle finské vlády jejich iniciativa ušetří peníze v dlouhodobém horizontu. Sociální systém země je totiž složitý a nákladný na provoz. Jeho zjednodušení by tak mohlo snížit nákladnou byrokracii.

Kritici nicméně tvrdí, že myšlenka má sice dobré úmysly, ale neřeší větší problémy související se stále se zvyšující propastí mezi mzdami. Podle nich také garantovaný příjem zpochybňuje představu, že potřebujete k vydělání peněz musíte pracovat.

Podle CNN je pak nepravděpodobné, že by USA zavedly tento program. Podle odborníků by totiž ohrozil jiné americké programy jako sociální zabezpečení, Medicaid, Medicare a podobně. Server také připomněl, že některé státy jako Florida a Severní Karolína jdou opačným směrem, když dávky v nezaměstnanosti z 26 vyplacených týdnů na 13, respektive 12.

 

 

Zdroj: Zet, CNN

Zuckerberg podporuje myšlenku zaručeného příjmu pro všechny Foto: Mark ZUCKERBERG; Zdroj: catwalker / Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. USA se obrátily zády ke klimatické dohodě

    Společnost ·

    Spojené státy se obrátily zády k světu a jdou proti vlastním zájmům. V reakci na rozhodnutí Donalda Trumpa odstoupit od pařížské klimatické dohody to krátce před čtvrt…

  2. Brazílie se vymanila z recese

    Byznys ·

    Brazilská ekonomika se vymanila z dosud nejhorší recese - v prvním čtvrtletí se její hrubý domácí produkt zvýšil o jedno procento v porovnání s předchozími třemi měsíc…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.