Ztráty průmyslu kvůlli sankcím jsou malé, ale mohou narůstat, říká ředitelka Svazu průmyslu

Ztráty českých průmyslových podniků, vyplývající ze sankcí vůči Rusku, jsou zatím malé, ale mohou narůstat jako důsledek dlouhodobého narušení obchodní vztahů. To řekla v rozhovoru pro Zet nová generální ředitelka Svazu průmyslu a dopravy Dagmar Kuchtová.

Podle Kuchtové mají některé české firmy problém s narušenou důvěrou ze strany ruských obchodních partnerů. To se promítá i do oblastí, které zatím sankcemi nejsou dotčeny.

„Ty dopady jsou v tuto chvíli zatím malé, ale neznamená, že to tak zůstane, protože ty důsledky (sankcí) budou dlouhodobější,“ řekla Kuchtová v rozhovoru pro Zet. „Týká se to vlastně i určité ztráty důvěry na ruském trhu. Máme signály od firem, že jim vlastně ruští klienti odmítají další zakázky i v těch segmentech, které nejsou pod sankcemi." 

Kuchtová také řekla, že Svaz průmyslu a dopravy sankce respektuje jako politické opatření. Podle ní je ale zatím příliš brzy na to posoudit, zda už se sankce projevují ve zpomalení ruského hospodářství, nebo zda je to zatím výsledek jiných nepříznivých faktorů, například levnější ropy a oslabení rublu.

Svaz průmyslu a dopravy je největší nestátní dobrovolnou organizací, která sdružuje zaměstnavatele a podnikatele v České republice. Posláním je ovlivňovat hospodářskou a sociální politiku vlády, vytvářet podmínky pro rozvoj podnikání a hájit společné zájmy průmyslu.

Kuchtová se funkce generální ředitelky Svazu ujala tento měsíc. Dosud zastávala post ředitelky Sekce mezinárodních vztahů a také byla zástupkyní generálního ředitele Zdeňka Lišky, který po 15 letech v čele svazu odešel do důchodu.

Zdroj: Zet

Ztráty průmyslu kvůlli sankcím jsou malé, ale mohou narůstat, říká ředitelka Svazu průmyslu Foto: Ilustrační foto. Zdroj: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.