Zásoby ropy v USA stále rostou, její cena může prohloubit svůj propad

Kvůli neustávající těžbě ropy ve Spojených státech se stále zvětšují její zásoby na světovém trhu. Uklidnění cen ropy z minulých dní proto může být podle zprávy Mezinárodní agentury pro energii (IEA) jen dočasné. Ve svých prognózách ještě uvedla, že Spojeným státům mohou dojít místa pro uskladňování ropy. To by přineslo další tlak na pokles cen. 

IEA přitom odhaduje, že tento vývoj by mohl trvat přinejmenším do druhého pololetí tohoto roku. Teprve pak by produkce ropy v USA mohla začít polevovat. Předpokládaný útlum těžby by společně se zvýšením globální poptávky mohl podpořit ceny ropy k růstu.

Globální nabídka ropy stoupla v únoru o 1,3 milionu barelů denně (b/d) na odhadem 94 miliard b/d.

Zásoby této suroviny ve Spojených státech se přitom prudce zvýšily a dosahovaly podle posledních čísel rekordních 468 milionů barelů. Za rostoucími zásobami v zemi stojí vyšší těžba, zatímco výkonnost zpracování ropy v rafineriích se kvůli sezónním či neplánovaným výpadkům, nízkým maržím a velkým zásobám benzinu snížila.

 

Zdroj: ČTK

Zásoby ropy v USA stále rostou, její cena může prohloubit svůj propad Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.