Zprávy BBC: V Mexiku byl unesen fotbalista národního týmu; sté výročí bitvy u Verdunu

Rozhlasové vysílání BBC World Service informuje o tom, že v Mexiku byl unesen pětadvacetiletý fotbalista Alan Pulido. Hrál za řecký tým Olympiakos a několikrát se objevil i v mexickém národním týmu. BBC také informuje o tom, že francouzský prezident François Hollande a německá kancléřka Angela Merkelová si v neděli připomněli sté výročí bitvy u Verdunu. Oba při této příležitosti varovali před tříštěním současné Evropy v důsledků nacionalismu.

Americký republikánský kandidát na prezidenta Donald Trump prohlásil, že nelegálním migrantům se ve Spojených státech dostává lepší péče než veteránům po opuštění armády. Trump dodal, že po jeho potenciálním zvolení tomu tak nebude. Republikánský kandidát to uvedl na motorkářském sjezdu ve Washingtonu, neposkytl ale žádné důkazy svého tvrzení. Miliardář Trump již získal dost delegátů pro získání automatické stranické nominace do boje o Bílý dům. Série primárek skončí 7. června, kdy republikány čeká hlasování v pěti státech, kde je ve hře 303 delegátů. Trumpovi poslední straničtí rivalové John Kasich a Ted Cruz však už ukončili své kampaně začátkem května. 

 

Při sérii lodních neštěstí u libyjského pobřeží zemřelo v posledních dnech až 700 uprchlíků. Informoval o tom úřad OSN. Lodě, na kterých se uprchlíci snažili dostat do Evropy, se potopily v období mezi středou a pátkem. K častějším plavbám do Evropy po moři se uprchlíci nyní uchylují v souvislosti s příchodem jarních dnů a skutečností, že přes Řecko je nyní cesta omezená. Italské úřady mezitím oznámily, že počet uprchlíků zachráněných minulý týden na moři a dovezených k italským břehům dosáhl 13.000

 

Na severu Mexika byl unesen pětadvacetiletý fotbalista Alan Pulido, který hrál za řecký tým Olympiakos a několikrát se objevil i v mexickém národním týmu. K únosu došlo v neděli poblíž Pulidova domova ve městě Ciudad Victoria ve státě Tamaulipas, který patří k mexickým státům s nejvyšší mírou násilí. V Mexiku je každý rok uneseno na 1000 osob, podle některých organizací však toto číslo může být až desetkrát vyšší.

 

Na západě Venezuely zabili neznámí ozbrojenci 11 osob včetně tří teenagerů a jednoho Kolumbijce. Podle úřadů ozbrojenci nařídili svým obětem, aby vyšli ze svých domů, a pak je zastřelili. Z místa činu ve státě Trujillo odjeli na motorkách a v autech. Podle odborníků se počet vražd a loupežných přepadení ve Venezuele zvyšuje ruku v ruce s ekonomickou recesí. Jen v roce 2014 v zemi došlo k téměř 25 tisícům násilným úmrtím.

 

Francouzský prezident François Hollande a německá kancléřka Angela Merkelová si v neděli společně připomněli sté výročí bitvy u Verdunu. Na severu Francie nejprve navštívili německý hřbitov, kde položili věnec s francouzskými a německými národními barvami. Oba politici v projevech varovali před tříštěním současné Evropy v důsledků nacionalismu. V bitvě u Verdunu, která patřila k nejkrvavějším bitvám první světové války, padlo 163 tisíc Francouzů a 143 tisíc Němců. Celkem zahynulo, bylo zraněno nebo zmizelo asi 700 tisíc lidí.

 

Pět příslušníků mírových sil OSN bylo zabito a další osoba byla zraněna v centrálním Mali. Vojáci původem z Toga cestovali v oblasti Mopti, když jejich vozidlo najelo na minu. Tato oblast je známá jako útočiště džihádistické skupiny napojené na Al- Káidu. Mise OSN byla zformována přes třemi lety, aby pomohla stabilizovat situaci v zemi po povstání islamistických a tuarežských bojovníků.

 

 

Přehled zpráv rozhlasového vysílání BBC pro vás připravujeme každý pracovní den na základě zpravodajského proudu stanice BBC World Service. Nejedná se o doslovný překlad.

Zprávy BBC: V Mexiku byl unesen fotbalista národního týmu; sté výročí bitvy u Verdunu Foto: Alan PULIDO; Zdroj: Profimedia.cz

reklama

Další články

  1. Hirošima a slova o světovém míru bez omluvy

    Společnost ·

    Barack Obama jako první prezident Spojených států dnes navštívil japonskou Hirošimu. Představitelé americké vlády připomínají, že nešlo o omluvu ale o uctění památky n…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.