Zpravodaje OSN znepokojují zprávy o brutálních výslechových metodách v Turecku

Zvláštního zpravodaje OSN Nilse Melzera znepokojují zprávy o brutálních výslechových metodách v Turecku. V Ženevě v úterý zpravodaj, jenž má na starosti problematiku mučení, uvedl, že se k němu dostaly informace o bití, elektrošocích, ponořování do ledové vody, upírání spánku, urážení i sexuálních přečinech.

Podle Melzera se takto v Turecku zachází s „velkým počtem“ příznivců hnutí duchovního Fethullaha Gülena i Strany kurdských pracujících (PKK).

Cílem brutálních výslechových metod je přimět oběti k doznání nebo k udávání jiných osob, uvedl Melzer. Státní zástupci přitom údajně obvinění z mučení nevyšetřují s poukazem na výjimečný stav. Podle Melzera však nikdo nesmí být vystaven mučení nebo špatnému zacházení, a to ani ve výjimečných situacích.

Zpravodajové OSN berou v úvahu hlášení obětí, příbuzných a organizací na ochranu lidských práv, které údaje pokud možno přezkoumávají. S kritikou zpravodajové přicházejí jen tehdy, když informace považují za věrohodné, poznamenala agentura DPA.

Turecká vláda viní Gülenovo hnutí z pokusu o puč z roku 2016. PKK je nejen v Turecku, ale také v EU a USA označována za teroristickou organizaci.

Za teroristu považuje Turecko i Sáliha Muslima, kterého v úterý pražský městský soud po sobotním zadržení v Praze na základě mezinárodního zatykače propustil k nevoli Ankary na svobodu. Muslim byl do loňska spolupředsedou syrské kurdské Strany demokratické unie (PYD), kterou Ankara považuje za odnož PKK.

 

 

Zdroj: ČTK

Zpravodaje OSN znepokojují zprávy o brutálních výslechových metodách v Turecku Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

 1. BMW letos nabídne odemykání auta přes mobil

  Byznys ·

  Automobilka BMW letos v červenci uvede na trh možnost odemykání vozu pomocí mobilního telefonu. Auto bude možné za pomoci mobilního telefonu i nastartovat. Oznámili to…

 2. Babiš a Uber zasednou k jednacímu stolu

  Byznys ·

  Zástupci společnosti Uber by se měli setkat s premiérem v demisi Andrejem Babišem (ANO) na schůzce 8. března. Premiér to uvedl na dnešní tiskové konferenci po jednání …

 3. Soud osvobodil kurdského politika Sáliha Muslima

  Společnost ·

  Pražský městský soud v úterý propustil na svobodu kurdského politika Sáliha Muslima. Toho česká policie v sobotu zadržela na základě mezinárodního zatykače. Jde přitom…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.