Zápisy do veřejných rejstříků budou mít jednotná pravidla

Nová pravidla mají sjednotit roztříštěnou právní úpravu a přinést zrychlení zápisů do veřejných rejstříků. Nově do nich budou moci zapisovat nejen krajské soudy, ale i notáři. Předpokládá to návrh zákona, který podepsal prezident Miloš Zeman.

Norma patří do souboru právních předpisů, které souvisí s novým občanským zákoníkem a změnami v soukromém právu. Nyní existuje úprava pouze obchodního rejstříku v obchodním zákoníku, která se analogicky používá i pro další veřejné rejstříky. Nový zákon zavádí společnou úpravu pro všechny veřejné rejstříky s tím, že tam, kde je to třeba, stanoví odchylky pro různé formy právnických osob.

Zápis prostřednictvím notáře nebude povinný. Lidé si budou moci vybrat, zda se obrátí na notáře, nebo na rejstříkový soud. Ačkoli služba u notáře bude zpoplatněna, odhaduje se, že se díky notářům agenda rejstříkových soudů sníží o šestinu. Stát by tak mohl ušetřit až 292 milionů korun.

Zdroj: ČTK

Zápisy do veřejných rejstříků budou mít jednotná pravidla Foto: ČTK

reklama

Další články

  1. Německo: A ve tři padla!

    Společnost ·

    Volby někdy nastartují diskuzi o zajímavých společenských tématech. A když je termín voleb znám s dostatečným předstihem, mají i jiné organizace, než jen politic…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.