Západní nadnárodní firmy bojují v Číně kvůli sílící konkurenci tamních firem o udržení marží

Většina nadnárodních západních firem musí bojovat o udržení svých marží při podnikání v Číně. Důvodem je především sílící konkurence rozvíjejících se čínských podniků. Ta už ohrožuje i evropské a americké kolosy jako Merck a Honeywell. Informaci v pátek přinesl list Wall Street Journal (WSJ).

List tvrdí, že ačkoli řada západních společností ohlásila nedávno zvýšené tržby z Číny, důvěra je nízká kvůli konkurenci a přebytku výrobních kapacit na tamním trhu.

Problému čelí i významní hráči jako německá farmaceutická a chemická firma Merck, americký průmyslový konglomerát Honeywell a americká společnost United Technologies, která vyrábí výtahy i součástky pro letectví.

Podniky obvykle snižují náklady a zlepšují zákaznický servis. Několik západních společností přesto připouští, že jejich marže budou v Číně kvůli místní konkurenci dlouhodobě stagnovat či klesat.

„Naše marže (v Číně) mají již pět let sestupný trend,“ řekl Philipp Baechtold, generální ředitel švýcarské chemické společnosti Eftec China Ltd., jenž vyrábí pro automobilový průmysl.

Rozvoj čínských podniků sleduje s obavami i Merck. „Kvalita čínských výrobků se zlepšila,ô řekl finanční ředitel společnosti Marcus Kuhnert. Marže podle něj bude pro Merck těžké udržet hlavně v obchodu s tekutými krystaly. Někteří ze zákazníků je nyní získávají od více dodavatelů, což vytváří větší tlak na cenu. Merck proto posiluje zákaznickou podporu, aby ospravedlnil své vyšší ceny v porovnání s čínskou konkurencí.

Zlepšení čínských produktů zaznamenal i Honeywell. „Čínské firmy jsou stále důvtipnější,“ řekl zástupce firmy Shane Tedjarati. „Nemůžeme být sebeuspokojení. Čínské společnosti se stávají našim měřítkem,“ dodal.

Americká obchodní komora v Šanghaji uvedla, že přes 80 procent amerických firem považuje konkurenci čínských podniků za jednu z nejnaléhavějších výzev. Pro 93 procent společností z USA jsou problémem i rostoucí náklady, které rovněž negativně ovlivňují marže.

 

 

Zdroj: ČTK

Západní nadnárodní firmy bojují v Číně kvůli sílící konkurenci tamních firem o udržení marží Foto: josefkubes / Shutterstock.com

reklama

Další články

 1. Trump nevylučuje vojenskou intervenci proti KLDR

  Společnost ·

  Americký prezident Donald Trump ve čtvrtek nevyloučil vojenskou intervenci proti Severní Koreji. Podle jeho slov se země Kim Čong-una chová špatně, a to musí přestat. …

 2. Seznam.cz chystá vlastní televizní kanál

  Byznys ·

  Internetová jednička Seznam.cz chystá vlastní televizní kanál. Nabídne na něm veškerý video obsah, který zatím umísťuje pouze na internet. Zaregistrovala proto novou f…

 3. Merkelovou na východě Německa vypískali

  Společnost ·

  Německá kancléřka Angela Merkelová zažila ve středu patrně nejhorší den předvolební kampaně, když ji v saském Torgau a braniborském Finsterwalde její odpůrci vypískali…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.