Západ Evropy stahuje miliony kontaminovaných vajec, ke kontrolám se připojuje i Česko

Německé, belgické a nizozemské trhy začaly stahovat miliony nizozemských vajec kontaminovaných insekticidem s vysoce toxickou účinnou látkou fipronil. Konkrétně jde o látku, jež může poškodit játra nebo ledviny. Kvůli tomu bude provádět namátkové kontroly vajec a kuřecího masa ze šesti evropských zemí rovněž česká Státní veterinární správa (SVS). Její mluvčí Petr Majer ve čtvrtek uvedl, že vejce a kuřecí z Nizozemska a Belgie, kde úřady přistoupily i k zavírání chovů, se do Česka poslední dobou nedovážely.

Samotné Nizozemsko už kvůli incidentu dočasně uzavřelo 180 drůbežáren. Nizozemský úřad dohlížející na bezpečnost potravin NVWA podle agentury Reuters oznámil, že vyšetřuje 20 procent všech nizozemských drůbežáren, což podle něj znamená, že 80 procent vajec na trhu je nezávadných. Úřad zdůraznil, že riziko představuje pouze omezený počet typů vajec rozpoznatelný podle konkrétních čísel.

Podle německých úřadů je množství toxické látky ve vejcích malé a pro dospělé nebezpečí nepředstavuje, potenciální hrozbou je však pro děti.

Česká SVS odebere namátkové vzorky vajec a kuřecího masa původem z Belgie, Nizozemska, Francie, Itálie, Německa a Polska, na jejichž trzích se objevily problémové značky insekticidu.

Vejce z Belgie byla podle veterinární správy na českém trhu naposledy v dubnu a vejce z Nizozemska naposledy v květnu. Kuřecí maso z Belgie se v Česku naposledy objevilo v červnu. V Česku je ale určité množství kuřecího masa z Nizozemska.

Fipronil je látka, která bývá součástí přípravků proti blechám, vším a klíšťatům. Nesmí se však podávat zvířatům, jejichž maso konzumují lidé. Světová zdravotnická organizace (WHO) považuje preparát za mírně toxický; jeho vysoké dávky vedou k pocitu nevolnosti a závratí.

 

 

Zdroj: ČTK

Západ Evropy stahuje miliony kontaminovaných vajec, ke kontrolám se připojuje i Česko Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.