Znáte rozdíly povinných automobilových výbav v Evropě?

V období letních dovolených jsou silnice plné dopravních kontrol, které se zaměřují na povinnou výbavu vozidla. Ve většině zemí Evropy se skládá zhruba ze stejných položek jako u nás. Najde se ale pár výjimek. Na co si dát pozor v Rakousku nebo Polsku? 

Rakousko

Rakouští policisté kladou velký důraz na reflexní vesty. Tu ze zákona sice musí mít pouze řidič, doporučuje se ale pro všechny členy posádky. Vesty navíc nesmí být zelené a musí odpovídat normě EN 471. Mějte ji na sobě vždy při vystoupení z vozu mimo obec. Zbytek výbavy je totožný s naší.

Pokud cestujete v cizím autě, musíte mít ve voze písemné potvrzení o tom, že vám bylo zapůjčeno. V Rakousku také není povoleno mít ve vozidle kameru snímající vaši cestu.

Německo

Nemáte v autě trojúhelník? Při cestě Německem to není žádný problém. Povinný je pouze pro registrované vozy v Německu. Lékárničku ale určitě doma nenechávejte.

Motorkáři musí mít při jízdě na německých silnicích zapnutá světla, ostatní vozidla pak pouze v tunelu.

Chorvatsko

Povinná výbava v Chorvatsku se příliš neliší od té naší. Pouze vozidla kategorie N mají povinný hasicí přístroj. Jestliže cestujete vypůjčeným autem, opatřete si souhlas jeho majitele. 

Itálie

I v Itálii je nutné mít potvrzení o zapůjčení vozidla. Do povinné výbavy pak patří oranžová vesta pro každého pasažéra v autě nebo výstražný trojúhelník. Všechny vozy musí celoročně svítit mimo zastavěné oblasti.

Slovensko

U slovenských sousedů je povinná výbava stejná. Pozor si dejte jen na navigaci GPS. Ta nesmí být umístěna na předním skle a nesmí bránit řidiči ve výhledu. Vozidla s pohonem na CNG nebo LPG pak musí být označena příslušnými nálepkami.

Polsko 

Při jízdě po polských silnicích musíte mít ve voze hasicí přístroj. Myslete také na to, že výstražný trojúhelník tu má ještě jiné využití. Při tažení vozidla jej musíte mít umístěný na levé zadní straně vozidla. Za snížené viditelnosti také musíte rozsvítit obrysová světla. 

 

 

Projekt Dopravní jednička je realizován za přispění finančních prostředků z fondu zábrany škod České kanceláře pojistitelů.

Zdroj: Youradio News 

Znáte rozdíly povinných automobilových výbav v Evropě? Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Jak hodně by se Česko mělo bát obchodní války?

    Společnost ·

    ČR patří mezi nejohroženější ekonomiky v případě vypuknutí světové obchodní války kvůli přílišné závislosti na automobilovém průmyslu a vývoji hospodářství eurozóny, s…

  2. Rakouský kancléř Kurz: ne tvrdému brexitu

    Společnost ·

    Evropská unie a Velká Británie by se měly snažit vyhnout takzvanému tvrdému brexitu, tedy situaci, že Britové na konci března příštího roku opustí EU bez dohody řešící…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.