Znovuzvolení Zemana podle analytika nevěští pro ČR nic dobrého

Znovuzvolení Miloše Zemana českým prezidentem nevěští pro Českou republiku nic dobrého, úřadující hlava státu rozděluje společnost. ČTK to v reakci na vítězství Zemana nad jeho soupeřem Jiřím Drahošem v rozhodujícím druhém kole přímé prezidentské volby řekl prezident bratislavského Institutu pro veřejné otázky (IVO) Grigorij Mesežnikov.

"Pro českou společnost to nevěští nic dobrého, že nedojde ke změně. Je (Zeman) politikem, který rozděluje českou společnost a občany. Jeho zahraničněpolitické aktivity jsou pochybné, byť hlavním hráčem v zahraniční politice není prezident, ale vláda," uvedl Mesežnikov, který po prvním kole českých prezidentských voleb viděl mírnou převahu Drahoše.

Zemanovi podle Mesežnikova nakonec patrně pomohlo pevné voličské jádro a skutečnost, že dokázal oslovit nevoliče. Dodal, že v Zemanův prospěch hrály také možná i jeho výroky o tom, že Drahoš je začátečník v politice a že se v ní nevyzná a je nezkušený. Mesežnikov také zmínil průběh kampaně, ve které byl Drahoš označován "vítačem migrantů" a Zeman naopak za osobu, která je proti imigraci.

"Zeman evidentně přitáhl nové voliče. Drahošovi se nepodařilo oslovit všechny voliče, které mu ´dohodili´ neúspěšní prezidentští kandidáti," uvedl Mesežnikov.

Těsné volební vítězství Zemana podle šéfa IVO potvrdilo rozdělení české společnosti. "Drahoš reprezentoval spíše to, co se týče budoucnosti, Zeman spíše ztělesňuje minulost," řekl.

Mesežnikov soudí, že znovuzvolení Zemana ulehčí vládnutí českému premiérovi Andreji Babišovi, jehož menšinová jednobarevná vláda dříve v lednu nedostala důvěru Sněmovny.

"Míra vzájemného pochopení mezi Zemanem a Babišem je podstatně vyšší, než by byla mezi Drahošem a Babišem. Ulehčí to řešení, která jsou v souladu s představami Babiše a Zemana. Jsou si značně blízcí v náhledu na politiku," uvedl Mesežnikov.

V českých prezidentských volbách podle Mesežnikova nedošlo k zopakování "slovenského modelu," když v roce 2014 v rozhodujícím druhém kole přímé volby hlavy sloevnského státu neuspěl politický matador, premiér Robert Fico, ale nynější prezident Andrej Kiska, jenž předtím neměl zkušenosti s vysokou politikou.

 

Zdroj: ČTK

Znovuzvolení Zemana podle analytika nevěští pro ČR nic dobrého Foto: ČTK

reklama

Další články

 1. Jiří Drahoš uznal porážku a pogratuloval vítězi

  Společnost ·

  Uchazeč o Pražský hrad Jiří Drahoš uznal porážku v prezidentských volbách. Pogratuloval vítězi Miloši Zemanovi, popřál mu hodně zdraví a poděkoval všem, kteří šli voli…

 2. Volba prezidenta skončila, začalo sčítání hlasů

  Společnost ·

  Letošní volba českého prezidenta skončila za zřejmě rekordního zájmu voličů. Češi se v příštích hodinách dozví, zda si většina z nich zvolila hlavou státu opět Miloše …

 3. Volební účast je zatím přes 50 procent

  Společnost ·

   Ve druhém kolem prezidentských voleb dosud v průměru odvolila více než polovina voličů. Přestože někde byla dnes účast nižší než v pátek, řada volebních komisařů hlás…

 4. Trump doufá v dialog s Ruskem

  Společnost ·

  Americká hlava státu Donald Trump doufá v dialog s Ruskem. Prezident USA to podle ruské tiskové agentury TASS řekl na Světovém ekonomickém fóru, které v pátek končí ve…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.