„Značka spolehlivosti dává záruku, že neziskovka je skutečně prověřená,“ říká ředitelka AVPO ČR

Asociace veřejně prospěšných organizací České republiky (AVPO ČR) je neziskovou organizací, která hájí zájmy zejména servisních neziskovek poskytujících služby. Neziskovým organizacím rovněž uděluje značku spolehlivosti. O tom jaké výhody mohou díky asociaci firmy získat, hovořila na rádiu Zet ředitelka AVPO ČR Monika Jindrová. 

Co vaše organizace vůbec dělá?

AVPO ČR hájí zájmy převážně servisních organizací. To jsou organizace, které poskytují služby. Naše členy máme po celé České republice a v tuto chvíli máme téměř stovku členských organizací.

Co si konkrétně pod tím můžeme představit?

Služby poskytují jednak naši členové. To znamená převážně sociální služby. 60 procent našich členů má registrovanou nějakou sociální službu, ale ne všichni. My poskytujeme našem organizacím a držitelům značky spolehlivosti servis. To znamená, že jim poskytujeme základní i odborné poradenství. Pak jde o právní nebo daňové poradenství. Děláme pro ně různé vzdělávací aktivity, pořádáme jim akce, spojujeme je například i s dárci.

Představme si tedy modelovou situaci, že mám neziskovou organizaci, dozvěděla jsem se o AVPO ČR, chtěla bych se zapojit. Jakým způsobem je to možné, co po mně budete chtít?

Nejprve by bylo fajn, kdybyste navštívila nějakou z našich akcí, abychom se poznali. Akce pořádáme jak v Praze, tak i v regionech, kam vyjíždíme, představujeme asociaci, představujeme značku spolehlivosti a pro členství máme vstupní podmínky. To znamená, že organizace, která chce být našim členem, by měla být veřejně prospěšná, měla by mít sídlo v České republice, měla by spravovat webové stránky a měla by o sobě dávat dostatek údajů, aby byla transparentní.

Pokud toto všechno splním, tak co se může dít dál, jak tedy potom bude fungovat naše spolupráce?

Pokud vás přijmeme za člena, tak máme samozřejmě i členské příspěvky. Jsme asociace takže to je vlastně jeden z našich zdrojů. Pak spolu budeme v kontaktu. My našim členským organizacím jedenkrát za čtrnáct dní posíláme info servis, kde naleznou všechny důležité informace. Mají tam i takový malý grantový kalendář. Můžete se zapojit a budeme moc rádi, když se zapojíte při obhajobě práv našich členů. Není to příliš populární, ale děláme lobbing, ale pozitivní lobbing a opravdu hájíme zájmy našich členů.

Řekněte nám něco o značce spolehlivosti?

My jako asociace od roku 2015 pracujeme na hodnocení neziskových organizací, veřejně prospěšných organizací a máme hodnocení Spolehlivá veřejně prospěšná organizace. Tento název je příliš dlouhý a vžila se značka spolehlivosti. Prověřujeme vlastně neziskové organizace. Firmy, které mají zájem získat značku spolehlivosti, tak nejprve musí splnit vstupní kritéria. Hodnocení jako takové je hrazené. Pokud organizace splní vstupní kritéria, tak s ní uzavřeme smlouvu a organizace projde velkým procesním auditem, kde se hodnotí pět oblastí. Značka spolehlivosti není úplně pro všechny organizace. Je určena pro organizace, které pracují s fundraisingem a získají od dárců minimálně 100 tisíc korun ročně.

Popište nám těch pět kritérií

Mezi pěti kritérii, které hodnotíme, figuruje, jak organizace pracuje na poslání, cílech a hodnotách organizace, správě, řízení a vnitřní kontrole, fundraisingu a vztazích s veřejností. Především pak jde o finanční řízení a hospodaření organizace a transparentnost vůči veřejnosti. Značka spolehlivosti dává společnostem záruku, že organizace je skutečně prověřená a pracuje s finančními prostředky tak, jak říká.

Jak to vypadá s českými neziskovkami?

České neziskovky na tom nejsou vůbec špatně, ale je potřeba říci, že opravdu značka spolehlivosti není pro všechny neziskovky. Co se týká počtu neziskovek, tak je jich v Česku zhruba 120 tisíc. Pro nás jako asociaci jsou cílovou skupinou servisní organizace a těch je do 8 tisíc. 

 

Článek obsahuje pouze úryvky s ředitelkou AVPO ČR Monikou Jindrovou. Celý rozhovor si můžete přehrát v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

„Značka spolehlivosti dává záruku, že neziskovka je skutečně prověřená,“ říká ředitelka AVPO ČR Foto: Zet: Ředitelka AVPO ČR Monika Jindrová a moderátorka Romana Navarová

reklama

Další články

  1. Severní Korea nejspíš odpálí další raketu

    Společnost ·

    Severní Korea se podle Spojených států chystá na testování další rakety. Agentuře AFP to sdělil pod podmínkou anonymity zdroj z Pentagonu. K odpálení rakety pravděpodo…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.