Zkrácená šestihodinová pracovní doba přináší efektivitu. Je ale výrazně nákladnější

Švédský experiment s šestihodinovou pracovní dobou nenaplnil očekávání zadavatelů. Dvouletá studie ukázala, že zaměstnanci se po šesti hodinách práce při stejném platu cítí zdravější a z toho důvodu mají méně absencí. Zaměstnavatelům se ale zkrácená pracovní doba prodraží. Musí totiž najmout více zaměstnanců. 

Experiment se konkrétně odehrával v domově pro seniory se 68 zaměstnanci. Personál v něm pracoval dva roky na jednotlivé šestihodinové směny. „Hodnocení experimentu na jedné straně celkem logicky ukázalo, že lidé jsou s menším pracovním nasazením šťastnější. Měli v práci méně absencí a kvalita jejich práce se zlepšila,“ řekl na rádiu Zet analytik investiční společnosti DRFG Jan Kokta.

Zaměstnavatelé na druhou stranu tuto novinku nepřivítali pozitivně, protože pro ně znamenala mnohem vyšší náklady. Domov pro seniory musel nabrat dalších sedmnáct zaměstnanců a počet pracovníků tak stoupl o 25 procent. To zvýšilo mzdové náklady o 12 milionů švédských korun (30 milionů korun).

Tento experiment však není úplnou raritou. Zkrácenou pracovní dobu využívají i jiné společnosti. Například servisy automobilky Toyota ve švédském Göteborgu ji zavedly už před třinácti lety. Výrobce automobilů podle Kokty sledoval téměř okamžitě zvýšenou produktivitu. Ten však dodává, že negativní reakce ze strany zaměstnavatelů přeci jen převládají - právě kvůli vyšším nákladům. „I proto se možná soukromé společnosti do tohoto kroku tak masivně nehrnou,“ uvedl Kokta pro rádio Zet. 

 

 

Článek obsahuje pouze úryvky z rozhovoru s analytikem investiční společnosti DRFG Janem Koktou. Celý rozhovor si můžete přehrát v playeru výše. 

Zdroj: Zet

Zkrácená šestihodinová pracovní doba přináší efektivitu. Je ale výrazně nákladnější Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Deset nejnavštěvovanějších měst roku 2016

    Společnost ·

    New York, Londýn a Paříž vábí každý rok davy návštěvníků. Bangkok je ale v uplynulém roce předehnal. Podle globálního indexu vypracovaného společností MasterCard, navš…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.