Zákon o referendu podporuje podle Okamury s drobnými úpravami i Zeman

Šéf hnutí SPD Tomio Okamura uvedl, že je ochotný přistoupit k úpravám svého zákona o celostátním referendu, i když s nimi nebude souhlasit. Ke změnám se přiklání podle Okamury i hlava státu Miloš Zeman. Snahy o odmítnutí zákona už v prvním kole projednávání označil nechuť ke skutečné demokracii a výtky vůči předloze za výmluvy elit, jak všelidové hlasování neumožnit. S jeho slovy nesouhlasili Piráti a ODS. Sněmovna projednávání zákona po zhruba dvouhodinové debatě přerušila do další schůze.

„Máme nejvyšší čas tady demokracii zavést a národ k ní přivést. Pokud budeme žít ve stranické oligarchii, která bude monopolně za občany rozhodovat, nikdy občany k odpovědnosti za vlastní zemi nevychováme,“ uvedl mimo jiné Okamura. „Zastupitelský systém nutí občany věřit elitám a elity nutí masy ohlupovat, korumpovat a podvádět, aby získaly hlasy,“ dodal.

Předseda ODS Petr Fiala označil Okamurovo vystoupení za směs demagogie a dezinterpretací a urážek lidu, který vládne pomocí orgánů moci zákonodárné, výkonné a soudní. Za demagogii označil tvrzení šéfa SPD, že přímá demokracie je vyšší a lepší než zastupitelská. Okamura možná mluvil ze zkušenosti vlastního hnutí, když hovořil o stranické oligarchii, míní předseda ODS. Smířlivější byl Mikuláš Ferjenčík (Piráti), který v souvislosti s Okamurou mluvil o „kreativním nakládání s fakty“.

Návrh SPD počítá s tím, že k vyvolání referenda by stačilo 100 000 podpisů voličů, přičemž lidé by mohli hlasovat takřka o všem a jeho výsledek by byl platný a závazný bez ohledu na účast. Okamura uvedl, že hnutí je ochotno vyloučit z hlasování rozpočtové a daňové záležitosti i vystoupení z NATO či EU, což požaduje ANO. „Všichni musíme sklopit hlavu a bez toho to nepůjde,“ přiznal Okamura. Zeman by podle něj hlasování o vystoupení umožnil, limit pro vypsání referenda by ale zvýšil na čtvrt milionu voličských podpisů. To je také představa KSČM.

Piráti chtějí, aby pro vyvolání ústavního referenda muselo požádat 300 000 až 500 000 voličů, ANO ústy Heleny Válkové požaduje 700 000 podpisů a podmínku účasti 30 až 35 procent voličů pro platnost referenda. ČSSD v úterý navrhla limit 850 000 podpisů.

 

 

Zdroj:ČTK

Zákon o referendu podporuje podle Okamury s drobnými úpravami i Zeman Foto: Michal Kvapil / Zet

reklama

Další články

 1. BMW letos nabídne odemykání auta přes mobil

  Byznys ·

  Automobilka BMW letos v červenci uvede na trh možnost odemykání vozu pomocí mobilního telefonu. Auto bude možné za pomoci mobilního telefonu i nastartovat. Oznámili to…

 2. Babiš a Uber zasednou k jednacímu stolu

  Byznys ·

  Zástupci společnosti Uber by se měli setkat s premiérem v demisi Andrejem Babišem (ANO) na schůzce 8. března. Premiér to uvedl na dnešní tiskové konferenci po jednání …

 3. Soud osvobodil kurdského politika Sáliha Muslima

  Společnost ·

  Pražský městský soud v úterý propustil na svobodu kurdského politika Sáliha Muslima. Toho česká policie v sobotu zadržela na základě mezinárodního zatykače. Jde přitom…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.