Zákon o hazardu vstoupil v účinnost, zatím bez registru hráčů

Ode dneška vstupuje v účinnost nový zákon o hazardu. Změní se například zdanění a odvody z výnosů z automatů ve prospěch obcí. Zatím však chybí plánovaný registr hráčů hazardních her, Ministerstvo financí jeho spuštění předpokládá až v roce 2018. Podle sdružení Občané proti hazardu je to však problém, protože kvůli tomu se počet patologických hráčů sníží pouze nepatrně.

Na trh mohou vstoupit zahraniční loterní společnosti, které byly dosud považovány za nelegální. Podle odhadu Asociace provozovatelů kursového sázení (Apkurs) funguje zhruba 40 loterijních firem, které mají stránky v českém jazyce. Každý, kdo si u nich bude chtít vsadit, se bude muset fyzicky zaregistrovat. Zahraniční firmy, které v Česku nemají kamenné pobočky, mohou pro tyto účely využít kontaktní místa Czech Point. Povinná registrace se týká technických online her, jako jsou například ruleta nebo poker a kurzových sázek. Netýká se loterních her jako Sportka, Eurojackpot nebo Šťastných 10. Pro sázkaře, kteří sázejí na kamenných pobočkách, je registrace povinná nejpozději od 1. ledna 2018.

S novým zákonem se změní také zdanění hazardu. Technická zařízení, tedy automaty, budou nově podléhat sazbě 35 procent. Na ostatní druhy se bude nadále vztahovat sazba 23 procent. Úprava zdanění nicméně příliš nemění stav platný od letošního ledna, kdy se na přístroje vztahuje sazba 28 procent a denní poplatek za automat činí 80 korun.

Od začátku letošního roku platí novela zákona o loteriích, která snížila obcím odvody z výnosů z automatů z 80 na 63 procent. Od příštího roku se podíl pro obce mírně zvýší na 65 procent. U ostatních her se celostátní hrubý výnos daně rozdělí v poměru 70 ku 30 ve prospěch státního rozpočtu.

 

 

Zdroj: ČTK

 

 

Zákon o hazardu vstoupil v účinnost, zatím bez registru hráčů Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

 1. Česko přivítalo rok 2017. Co ho letos čeká?

  Společnost ·

  Podzimní volby do Sněmovny a kampaň před volbou prezidenta budou patřit mezi hlavní události, které budou ovlivňovat život Čechů v letošním roce. Očekávají se ale i vý…

 2. Pět kuriózních silvestrovských tradic ze světa

  ·

  Chlebíčky a láhev sektu patří na většinu českých silvestrovských stolů. Na Novoroční oběd většinou nechybí čočka. Jak se ale příchod nového roku slaví ve světě? Vybral…

 3. Silvestrovské Auto Zet: Ohlédnutí za rokem 2016

  Tech ·

  Ve speciálním vydání automobilového magazínu Auto Zet se výjimečně nemluví o novinkách ze světa čtyř kol. Petr Horák s předním českým automobilovým novinářem Petrem Ha…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.