Základnu na Marsu připraví pro lidi humanoidní roboti

Americký Národní úřad pro letectví a kosmonautiku (NASA) představil nové prototypy humanoidních robotů Valkýra, které budou využity ke kolonizaci planety Mars. K tomu podle NASA může dojít už za 20 let. Jak a co budou roboti na rudé planetě dělat a proč musí být podobní lidem, prozradil na rádiu Zet ředitel České kosmické kanceláře a viceprezident Mezinárodní astronautické federace IAF Jan Kolář.

Robot NASA zvaný Valkýra nebo také R5 měří 180 centimetrů, váží 136 kilogramů a svět kolem sebe zkoumají pomocí řady senzorů. Fotografie nového prototypu robotů Valkýra nejednomu z nás vyvstane na mysli apoklayptický sci-fi film a musíme se ptát sami sebe, proč mají vývojáři touhu postavit robota, který je podobný člověku. Nebylo by přeci jen levnější a technicky účelnější, kdyby tito roboti nemuseli vypadat a chodit jako lidé?

Své důvody to ale přeci jen má. „V životě člověka má podoba lidské postavy svůj význam. Myslím si, že snahou jsou i praktické důvody, proto pokud má robot mít význam předvoje lidí na Marsu, tak bude velice důležité, aby testoval a ověřoval různé operace, které pak budou provádět lidé dokonalejším způsobem. I ty operace by tedy měly být naplánovány a ověřeny v takovém prostředí, které bude používat člověk,“ vysvětloval na rádiu Zet Kolář.

Zdroj: NASA

Ony úkoly budou těmto robotům naprogramovávat lidé ze Země. Podobně, jak je tomu ve video playeru níže. Komunikace mezi Marsem a Zemí má dvacetiminutové zpoždění. Do určité míry tak budou muset být roboti autonomní. „Oni nebudou moci čekat na to, aby mu ze Země někdo řekl, že má udělat krok pravou nohou nebo se otočit…Jednoduché operace na krátkou dobu musí být schopen provádět on sám,“ potvrdil Kolář.

 Zdroj: Youtube /Edinburgh Valkyrie

Roboti se mají ale podle NASA nemají podílet jen na přípravě základny a ostatních nutností pro první návštěvu lidí. Mají se stát také pomocníky budoucích obyvatel Marsu. „Člověk je bude používat k operacím, které jsou opakovatelné nebo nebezpečné. Protože víme, že prostředí na Marsu je nebezpečné z hlediska radiace, tak se třeba budou používat pro operace, které budou vyžadovat delší pobyt na povrchu Marsu,“ řekl Kolář. Jestli první humanoidní roboti navštíví Mars už za dvacet let je ale stále ve hvězdách.

 

 

Celý rozhovor s ředitelem České kosmické kanceláře a viceprezidentem Mezinárodní astronautické federace IAF Janem Kolářem si můžete poslechnout v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

Základnu na Marsu připraví pro lidi humanoidní roboti Foto: NASA

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.