Úzká spolupráce EU a USA nemusí trvat věčně, uvedla Merkelová

Členské státy Evropské unie by měly zintenzivnit spolupráci v obraně a bezpečnosti. Není totiž zaručeno, že vztahy s USA zůstanou neměnné. Ve čtvrtek to uvedla německá kancléřka Angela Merkelová v rámci návštěvy Belgie a Lucemburska, kde se setkala s premiéry Charlesem Michelem a Xavierem Bettelem. Merkelová rovněž sdělila, že lepší ochrana vnějších hranic EU je předpokladem pro spravedlivější rozdělování uprchlíků v unii.

„Jsem přesvědčena, že Evropa a EU se musejí naučit převzít v budoucnu ve světě více zodpovědnosti,“ řekla studentům v Bruselu po převzetí čestného doktorátu od univerzit v Gentu a Lovani. „Nemylme se: z pohledu některých našich tradičních partnerů, a myslím i (na) transatlantické vazby, není záruka, že úzká spolupráce s námi Evropany potrvá věčně,“ řekla.

Merkelová podle agentury Reuters nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa přímo nezmínila, zjevně ale odkazovala na jeho vyjádření z kampaně, že zváží přehodnocení závazků USA v rámci NATO.

V Lucemburku hovořila Merkelová o nutnosti lepší ochrany vnější hranice EU, která je podle ní předpokladem pro spravedlivější rozdělování uprchlíků mezi členskými státy unie. Kroky tímto směrem očekává od nadcházejícího summitu na Maltě. Zároveň ale vyzvala k trpělivosti se státy, které migranty přijímat nechtějí.

Merkelová zdůraznila i potřebu jednotného postoje EU při vyjednávání o vystoupení Británie z unie, uvedla agentura AFP.

Proti udělení čestných doktorátů Merkelové protestovalo asi 100 lidí na akci svolané belgickou krajní pravicí. Ta odmítá kancléřčinu vstřícnost k migrantům, za níž také ocenění dostala.

 

 

Zdroj: ČTK

Úzká spolupráce EU a USA nemusí trvat věčně, uvedla Merkelová Foto: Frederic Legrand - COMEO / Shutterstock.com: Německá kancléřka Angela Merkelová

reklama

Další články

  1. Na Ukrajině zakázali poslední ruskou televizi

    Společnost ·

    Ukrajinské úřady zakázaly šířit vysílání ruské televize Dožď, která se ve své vlasti těší pověsti nezávislého média, kritického k současnému režimu. Uvedl to deník Ukr…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.