Zájem o zakládání nových britských firem v Česku je nižší než před brexitem

Zájem o zakládání nových britských firem v Česku je v současnosti menší než mezi lety 2015 a 2016, tedy v době debat a referenda o brexitu. Počet českých společností s britským kapitálem letos stoupl o 103 na 4924. Vyplývá to ze statistik poradenské firmy Bisnode. Objem britského kapitálu v základním jmění českých firem letos klesl o 1,5 miliardy korun.

Aktuálně v ČR podniká rekordní počet britských firem, nicméně jejich počet se zvyšuje nejpomaleji od roku 2014. Za posledních pět let počet britských firem v ČR vzrostl o 77 procent.

"Britské firmy v ČR nejrychleji přibývaly těsně před a po brexitu, tedy v období, kdy se podnikatelé připravovali na možné následky rozhodnutí vystoupení země z EU Nejčerstvější data naznačují, že zájem britských podnikatelů o zakládání nových firem klesá, přesto se však podnikatelská základna rozrůstá," uvedla analytička Bisnode Petra Špěpánová.

Britští majitelé českých firem jsou podle výpočtů Bisnode pátými nejčastějšími zahraničními vlastníky po Rusech, Slovácích, Ukrajincích a Němcích.

V základním jmění českých firem britští vlastníci upsali 40,5 miliardy korun, což je nejnižší hodnota za poslední tři roky. Meziročně se objem britského kapitálu snížil o 1,5 miliardy Kč. V žebříčku největších zahraničních investorů podle upsaného kapitálu jsou na sedmém místě. První tři pozice s výrazným náskokem patří Německu (287,8 miliardy korun), Lucembursku (123,3 miliardy Kč) a Nizozemsku (114,8 miliardy korun).

České firmy s britskými vlastníky nejčastěji podnikají v nemovitostech, obchodu, službách a poradenství.

 

 

Zdroj: ČTK

Zájem o zakládání nových britských firem v Česku je nižší než před brexitem Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Firmě Danone prudce klesl zisk i tržby

    Byznys ·

    Producentu mléčných výrobků Danone v ČR loni klesl zisk na 656 000 korun z předloňských 62,8 milionu korun. Tržby se snížily o zhruba 138 milionu korun na 1,3 miliardy…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.