Zisk ropné firmy Rosněfť se ve čtvrtletí téměř ztrojnásobil

Čistý zisk největší ruské ropné firmy Rosněfť ve druhém čtvrtletí stoupl o 181 procent na 228 miliard rublů (79,5 miliardy Kč). Šlo přitom o vyšší údaj než za celý loňský rok a nejvyšší údaj za téměř pět let. Hospodaření firmy podpořily vyšší ceny ropy a slabší rubl, informovala o tom v úterý společnost.

Analytici dotazovaní agenturou Reuters čekali v průměru zisk 192 miliard rublů. Těžba ve čtvrtletí zůstala téměř beze změny, cena ropy Brent se však zvýšila o téměř 11 procent a rubl klesl o devět procent. Příjmy Rosněfti ve čtvrtletí vzrostly o 20 procent na 2,07 bilionu rublů.

Státem kontrolovaná Rosněfť je největším těžařem ropy na světě s akciemi na burze. Na celkové těžbě ropy v Rusku se podílí více než 40 procenty. Dohoda mezi Ruskem a Organizací zemí vyvážejících ropu (OPEC) o omezení těžby v posledních 18 měsících pomohla zvýšit ceny ropy, což vykompenzovalo stagnaci produkce. Americké sankce vůči Rusku pak oslabily rubl a zvýšily příjmy za barel v místní měně.

V pondělí Rosněfť spustila program zpětného odkupu akcií za dvě miliardy USD (44,3 miliardy Kč). Ten je součástí plánu na zvýšení návratnosti akcionářům, omezení nákladů a dluhu a na zlepšení výkonnosti.

Většinový podíl 50 procent plus jedna akcie vlastní v Rosněfti stát. Minoritní podíly pak společnosti BP, Glencore a katarský státní investiční fond.

 

 

Zdroj: ČTK

Zisk ropné firmy Rosněfť se ve čtvrtletí téměř ztrojnásobil Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

 1. Čistý zisk ČEZu se propadl více než o polovinu

  Byznys ·

  Čistý zisk energetické společnosti ČEZ se v pololetí snížil meziročně o 54 procent na 7,7 miliardy korun. Zapříčinily to jednorázové výnosy v loňském roce, a to ve výš…

 2. Kalifornii zasáhly historicky největší požáry

  Společnost ·

  Požár, který zasáhl sever Kalifornie, jsou v historii tohoto státu na západním pobřeží USA vůbec největší. S odkazemna prohlášení tamních úřadů to v úterý uvedla agent…

 3. Firmě Danone prudce klesl zisk i tržby

  Byznys ·

  Producentu mléčných výrobků Danone v ČR loni klesl zisk na 656 000 korun z předloňských 62,8 milionu korun. Tržby se snížily o zhruba 138 milionu korun na 1,3 miliardy…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.