Zisk ČEZ klesl o osm procent, stojí za tím nižší výroba v jaderných elektrárnách

Energetické skupině ČEZ loni meziročně klesl čistý zisk o osm procent na 20,5 miliardy korun. Tržby jí vzrostly o čtyři procenta na 210,2 miliardy Kč. Předběžné neauditované konsolidované hospodářské výsledky dnes společnost zveřejnila na svém webu. Negativní vliv na výsledky měla podle informací firmy nižší výroba v jaderných elektrárnách a omezení podpory větrných elektráren v Rumunsku. Analytici očekávali v meziročním srovnání růst čistého zisku o několik miliard Kč.

V tiskové zprávě firma poukázala na to, že loni vykázala čistý zisk očištěný o mimořádné vlivy 27,7 miliardy korun, tedy 700 milionů nad svým očekáváním. Proti roku 2014 je to ale pokles o šest procent. Pro letošek společnost plánuje očištěný čistý zisk 18 miliard korun.

Provozní zisk EBITDA za loňský rok byl meziročně nižší o desetinu, výsledek 65,1 miliardy korun ovšem o 1,1 miliardy převýšil očekávání firmy. Letos ČEZ očekává provozní zisk EBITDA ve výši 60 miliard korun.

Firma zdůraznila, že stálé provozní náklady skupiny ČEZ se loni meziročně snížily o 2,9 miliardy korun. Zaměstnanců ubylo o procento na 25.900 lidí. Pozitivně podle podniku působilo také vrácení části daně za emisní povolenky z let 2011 a 2012, negativní vliv naopak měl i posun dokončení modernizace uhelných elektráren Ledvice a Prunéřov.

Tržby společnosti loni vzrostly zejména díky růstu objemu prodeje elektřiny, plynu i tepla koncovým zákazníkům, uvedla. Prodej elektřiny se zvýšil o osm procent, plynu o 26 procent a tepla o pět procent.

Výroba elektřiny loni klesla o tři procenta na 60,9 terawatthodiny. V jaderných elektrárnách se produkce snížila o 11 procent hlavně kvůli neplánovaným odstávkám v Jaderné elektrárně Dukovany a prodloužení řádných odstávek Jaderné elektrárny Temelín. V uhelných zdrojích naopak výroba vzrostla o šest procent.

Finanční ředitel ČEZ Martin Novák poukázal na to, že firma loni snížila čistý dluh o 16 miliard korun. Firma připomněla, že ratingová agentura Standard & Poor’s jí loni potvrdila rating A- se stabilním výhledem, když hodnocení dalších evropských energetických společností kvůli dramatickému propadu velkoobchodních cen elektřiny agentura zařadila do režimu možného snížení ratingu.

ČEZ je největší česká energetická firma. Jejím majoritním akcionářem je stát, který drží přes ministerstvo financí zhruba 70 procent akcií.

 

 

Zdroj: ČTK

Zisk ČEZ klesl o osm procent, stojí za tím nižší výroba v jaderných elektrárnách Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.