Žijeme v éře falešných zpráv, Británie kvůli tomu zavádí centrálu pro boj s dezinformacemi

Na území Velké Británie začne fungovat nová jednotka, která se zaměří na boj proti šíření nepravdivých informací. Její úkolem je zabránit dezinformačním kampaním ze strany jiných států, informaci v úterý podle agentury Reuters uvedl mluvčí britské vlády premiérky Theresy Mayové. Mayová před časem obvinila Rusko z vměšování do voleb ve Spojeném království a jeho státní média z šíření falešných zpráv ve snaze podkopat západní demokracie.

Mohlo by vás zajímat

„Žijeme v éře falešných zpráv a protichůdných příběhů,“ řekl mluvčí britského kabinetu. Vláda premiérky Mayové podle něj bude na tyto „komplexní výzvy“ reagovat vytvořením národní bezpečnostní jednotky, která bude bojovat „s dezinformacemi šířenými státními i dalšími aktéry“.

Detaily o fungování jednotky či o tom, kde bude sídlit, mluvčí nesdělil. V reakci na otázku, jaké „státní aktéry“ má vláda na mysli, odkázal na předchozí vyjádření premiérky Mayové.

Předsedkyně britské vlády loni v listopadu na banketu v londýnské finanční čtvrti City řekla, že je Spojené království navzdory blížícímu se brexitu nadále oddáno evropské bezpečnosti a bude dál pracovat na tom, aby Evropu uchránilo před agresivní politikou Ruska. Moskvu kritizovala za kybernetické útoky včetně zásahů do voleb v některých zemích, například Dánska či Německa.

Britští poslanci se v současnosti zabývají také podezřením, že Rusko zasahovalo do předloňského referenda o odchodu Spojeného království z EU a loňských parlamentních voleb. Rusko jakékoli zásahy do hlasování v zahraničí odmítá.

Šíření dezinformací na počátku roku odsoudil i francouzský prezident Emmanuel Macron. Zpřísnit boj s nimi hodlá zákonem i vyššími pravomocemi vysílacích rad v zemi.

V Česku od loňského roku funguje při ministerstvu vnitra Centrum proti terorismu a hybridním hrozbám (CTHH). Jedna z jeho částí se specializuje právě na odhalování dezinformací z otevřených zdrojů a jejich vyvracení.

 

 

Zdroj: ČTK

Žijeme v éře falešných zpráv, Británie kvůli tomu zavádí centrálu pro boj s dezinformacemi Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

 1. Kampaň Zemana stála víc než dosud uvádí

  Společnost ·

  Předvolební kampaň prezidenta Miloše Zemana před prvním kolem voleb byla podle studie spolku EconLab nákladnější, než dosud vykázal. Organizace její náklady spočetla n…

 2. Brexit zřejmě sníží počet členů europarlamentu

  Společnost ·

  Evropský parlament bude v příštím volebním období, tedy v letech 2019 až 2024, s největší pravděpodobností menší než ten stávající. Jeho klíčový výbor pro ústavní zále…

 3. Niki Lauda koupí aerolinky Niki, které založil

  Byznys ·

  Bývalý závodník Formule 1 Niki Lauda znovu získá rakouskou nízkonákladovou leteckou společnost Niki, kterou před lety založil. Rakouští věřitelé jeho nabídku jednomysl…

 4. Co vyjedná Babiš v Davosu?

  Společnost ·

  Dnes ve švýcarském Davosu začíná Světové ekonomické fórum, mottem letošního 48. ročníku nejsledovanějšího ekonomického fóra na světě je „Vytváření sdílené budoucnosti …

 5. Řecko výrazným způsobem pokročilo s reformami

  Společnost ·

  Řecko výrazně pokročilo při zavádění reformních opatření, která jsou nutná k tomu, aby mohl pokračovat současný záchranný program. Po jednání euroskupiny to novinářům …

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.