The Washington Post informuje o prvních leteckých útocích Spojených států amerických a jejich spojenců na cíle hnutí Islámský stát v Sýrii. Plán prezidenta USA Baracka Obamy má ale několik mezer, varuje deník. Jednou z nich je i chybějící podpora Turecka, upozorňuje. Ať tak či tak, pokud chtějí Spojené státy Islámský stát porazit, jak dříve avizoval prezident Obama, bude zapotřebí soustředěné a důrazné akce, pokračuje The Washington Post. Letecké útoky samy o sobě nepostačí, nicméně v tuto chvíli jsou nezbytné, míní deník. A pokud v krátkodobém horizontu zlepší špatnou situaci syrských Kurdů, jsou i odůvodnitelné, uzavírá The Washington Post.

USA Today se zamýšlejí nad budoucností křesťanství v Iráku. Jeho záchrana by neměla být důvodem mezinárodních zásahů v zemi, ačkoli hrozí zánik křesťanské tradice, myslí si deník. I kdyby stávající křesťané neodolali tlaku hnutí Islámský stát, je tradice natolik silná, že se do země jednoho dne vrátí, píše USA Today.

The Financial Times se zamýšlejí nad novou vlnou separatismu, kterou odstartovalo nedávné referendum o nezávislosti Skotska. Ptají se, proč v digitálním a globalizovaném světě voliči stále slyší na osamostatnění národnostních celků. V letištních halách a konferenčních místnostech plných mezinárodních delegací lze snadno zapomenout na atraktivitu nacionalismu pro běžného člověka, míní deník. Dalším důvodem nárůstu separatismu by mohly být vlny uprchlíků z nejrůznějších konfliktů, které občanům daného státu vždy připomenou význam hranic, pokračují The Financial Times. A posledním důvodem by mohlo být to, že nový globalizovaný pořádek je stále velmi nestabilní, a lidé se tak raději obracejí ke starým vyzkoušeným hodnotám, spekuluje deník.

The Moscow Times píší o sporech vlivných ruských státních orgánů podřízených prezidentovi Putinovi. Putin již v době klesajících státních výdajů zrušil dvě vládní agentury, obě měly na starosti záležitosti související s obranou. The Moscow Times píší, že je zapotřebí udělat zásadní reformy armády, nikoli zakládat a rušit nějaké úřady. Z toho budou mít vždy prospěch pouze vyvolení státní úředníci. Je škoda, že kvůli evropským sankcím si nemohou z vydělaných peněz postavit vilu na francouzském pobřeží, ale naštěstí již mohou v klidu stavět na Krymu, uzavírají The Moscow Times.

Španělský deník El Pais dnes informuje o rozšíření zákazu vjezdu automobilů do některých částí Madridu. Od nového roku budou moci do předem určených míst v centru vjet pouze tamní obyvatelé, píše deník. Opatření zavádí starostka Madridu, která již nehodlá v dalších volbách kandidovat, dodává El Pais. Radnice zvýšila ceny parkovného v centru a snížila maximální povolenou rychlost. Za opatřeními stojí nejen snaha zpříjemnit život v centru, ale také splnit evropské limity znečištění, za které městu z Bruselu hrozí pokuta, poznamenává El Pais.

Izraelský Haaretz se pozastavuje nad seznamem nejčastějších dětských jmen v Izraeli. Podle deníku je dalším projevem rasismu ze strany státních institucí. Úřady totiž z první příčky vyškrtly jméno Mohamed. Podle deníku to jasně svědčí o tom, že arabské obyvatele země prostě úředníci neberou v potaz, když se to zrovna nehodí. Dále se deník pozastavuje i nad tím, že u jmen hebrejského původu, která jsou stejně populární mezi židovským i arabskými Izraelci, úřad započítal celou populaci. K důležitým rozhodnutím stát zástupce arabské menšiny nezve a i zdánlivě banální seznam dětských jmen představuje další formu rasismu, píše Haaretz.

Zdroj: zahraniční média