reklama

Zet - Přehled zpráv: Červnový růst v průmyslu a stavebnictví ukazuje na oživení

Červnové zrychlení růstu stavebnictví a průmyslové výroby hodnotí analytici jako odraz zotavení české ekonomiky. Průmyslová výroba se zvýšila o 5,6 procent a stavebnictví o 3,4 procent - po očištění o jeden pracovní den navíc letos v červnu, v porovnání se stejným obdobím loni. 

Mohlo by vás zajímat

Výroba v průmyslu se meziročně zvýšila o 8,1 procent, především díky výrobě automobilů a větší zahraniční poptávce. Výsledku také napomohlo to, že letošní červen měl o jeden pracovní den navíc. Data o průmyslové výrobě,  očištěná o rozdílný počet pracovních dní, ukázala v tomto segmentu nárůst 5,6 procent.

Stavební výroba meziročně stoupla o 5,1 procenta, což je rychlejší růst než letos v květnu, kdy stagnoval. Za zvýšením průmyslové výroby stojí kromě dodatečného pracovního dne také větší investice státu do stavebnictví a větší aktivita soukromých investorů.

„Stavebnictví v poslední době zažívá opětovné oživení, i když jen velmi pozvolné,“ komentoval data analytik Home Creditu Michal Kozub. Podle Kozuba se soukromí investoři postupně vrací k projektům, které mají připraveny z předkrizových let. Jde například o projekty kancelářských budov a obchodních center.

Rozbíhá se zejména výstavba bytů, kterých se v červnu začalo stavět o 45 procent více než loni. 

„Stavebnictví už nejspíše dosáhlo bodu obratu, ale k návratu na výsluní to ještě rozhodně nestačí. V lepším případě bude jeho celoroční výsledek v blízkosti nuly,“ uvedl analytik ČSOB Petr Dufek. Při hodnocení růstu stavebnictví podle něj nelze zapomenout na efekt velmi nízkého srovnávacího základu z loňského června, kdy produkce stavebnictví spadla o 11,2 procenta. Stavebnictví stále trpí nedostatkem zakázek. Nové práce je sice o něco více než před rokem, ale nesrovnatelně méně než v silných letech 2007 a 2008, podotkl.

V červnu se dařilo pozemnímu a inženýrskému stavitelství. Stavební úřady ale vydaly o 1,2 procenta méně stavebních povolení než loni v červnu a klesla rovněž jejich hodnota, a to na 22,8 miliardy korun.

 ***

Akciové trhy ve Spojených státech včera oslabily. Pokles vykazovaly po větší část obchodování, později ale výprodej zrychlil kvůli zprávám, že v blízkosti ukrajinské hranice se shromažďují ruské jednotky. Euro vůči dolaru sestoupilo na devítiměsíční minimum, ztráty ale později zmírnilo.

Dow Jones Index, který zahrnuje akcie třiceti předních podniků, klesl o 8 desetin procenta na 16 429,5 bodu. Širší index S&P 500 vykázal pokles o téměř procento na 1920,2 bodu. Index technologického trhu Nasdaq Composite ztratil 7 desetin procenta na 4352,8 bodu.

***

Zakázky německých průmyslových podniků v červnu klesly nejrychlejším tempem za skoro tři roky. Důvodem je geopolitický vývoj a s ním spojená rizika, kvůli kterým byly firmy opatrnější při uzavírání kontraktů. Vyplývá to z dnešních údajů spolkového ministerstva hospodářství. Objem zakázek průmyslových podniků se v červnu meziměsíčně snížil o 3,2 procenta oproti květnu, kdy podle upravených dat klesl o 1,6 procenta. Analytici, oslovení agenturou Reuters očekávali, že objem zakázek v červnu poroste. Červnový pokles je největší od září 2011 a horší než nejpesimističtější odhad expertů, který počítal s poklesem zakázek o půl procenta.

***

Dva největší světoví výrobci chytrých telefonů, americký Apple a jeho jihokorejský konkurent Samsung Electronics, se dohodli na ukončení všech patentových sporů, které proti sobě vedou v různých zemích světa. Výjimkou jsou Spojené státy, kde budou před tamními soudy pokračovat v už započatých případech. Informoval o tom jihokorejský Samsung.

***

Česká národní banka připravuje speciální tým 20 až 30 lidí, který posílí dohled nad finančním trhem. Uvedly to dnes Hospodářské noviny, podle nichž se banka bojí toho, že by zahraniční matky mohly začít v blízké budoucnosti ze ziskových českých bank stahovat peníze. Navyšování počtu kontrolorů potvrdil Hospodářským novinám tiskový mluvčí banky Tomáš Zimmermann.

 ***

Česká a slovenská UniCredit Bank vytvořila v prvním pololetí čistý zisk téměř 2 a půl miliardy korun. Konsolidovaný zisk tak meziročně vzrostl o 77 procent v porovnání s pololetními výsledky loňského roku. Celková aktiva banky stoupla meziročně o 54,4 procenta na 489 miliard korun. Důvodem je silný obchodní růst, fúze české a slovenské UniCredit Bank a akvizice UniCredit Leasing v České republice a na Slovensku.

***

Zdroj: ČTK

Zet - Přehled zpráv: Červnový růst v průmyslu a stavebnictví ukazuje na oživení Foto: Škoda auto, Mladá Boleslav. Zdroj: Shutterstock

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.