Zet - přehled zpráv: Za tragédii civilního letadla může i Ukrajina a neopatrnost aerolinek

Za čtvrteční katastrofou Boeingu 777 společnosti Malaysia Airlines, při kterém na východě Ukrajiny zahynulo 298 lidí, stojí podle bezpečnostního analytika Andora Šándora také podcenění situace ukrajinskými úřady. „Ukrajinská vláda odpovídá za letový prostor nad svým územím. Tady Ukrajinci selhali.“ Svůj podíl na katastrofě podle něj mají i aerolinie, které měly být více opatrné.   

Podle informací ukrajinské vlády sestřelila dopravní letadlo malajsijských aerolinek nad východní Ukrajinou sofistikovaná raketa země vzduch, vypálená proruskými separatisty. Proruští separatisté a vládní činitelé v Kyjevě se navzájem obviňují z odpovědnosti za katastrofu. Podle zahraničních agentur, jako například Bloomberg News, může tato událost být obratem v celém konfliktu.

Let společnosti Malaysia Airlines MH17 z Amsterodamu do Kuala Lumpuru se s 298 lidmi na palubě zřítil ve východní části Ukrajiny. 

Odborníci na problematiku, které byli osloveni Studiem Zet, soudí, že letadlo bylo sestřeleeno separatisty.

„Kloním se k tomu - i když o tom nejsem stoprocentně přesvědčen - že za sestřelením letounu byli proruští rebelové. Indikuje to fakt, že se poměrně ve stejnou dobu přihlásili ke sestřelení ukrajinského vojenského dopravního letounu,“ řekl Šándor, bývalý náčelník Vojenské zpravodajské služby ČR . 

Další vyšetřování může zkomplikovat skutečnost, že vrak sestřeleného letadla a černé schránky jsou v oblasti kontrolované pro-ruskými povstalci. Obě černé schránky byly ale již nalazeny. Podle BBC bylo na palubě asi polovina Nizozemců. Velká část z nich byli zdravotníci nebo aktivisté, kteří cestovali na konferenci o AIDS v Sydney. 

Podle Šándora bylo podceněno hned několik bezpečnostních faktorů.

„Zaprvé ukrajinská vláda odpovídá za letový prostor nad svým územím. Tady Ukrajinci selhali, protože se nedomnívali, že by k něčemu takovému mohlo dojít,“ říká bývalý náčelník Vojenské zpravodajské služby ČR.

„A podle mého soudu i letecké společnosti měly být více opatrné v případě, když zjistily, že došlo ke sestřelení dopravních vojenských letounů ukrajinské armády. Tohle je problém, který má několik aktérů a nepřímých viníků je tu víc.“

Šándor ve Studiu Zet zároveň řekl, je možné zostření konfliktu mezi ukrajinskou armádou a proruskými separatisty. „Je otázka, jestli je skutečně toto cesta k tomu, aby válečný konflikt, který už bohužel dostal mezinárodní rozměr, se udržel v omezených hranicích a dále se nerozšiřoval.“

Podle jiných odborníků může tato událost být obratem v celém konfliktu, například k většímu tlaku na Rusko. To řekl  i Michal Romancov z Instututu politologických studií na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy. 

„Došlo ke spáchání činu, který nelze označit jinak, než jako zločin, jako masovou vraždu,“ řekl Romancov. „Pokud mezinároní společenství dojde k představě, že za to mohou poslanci, předpokládám, že dojde k takovému tlaku na ruskou stranu, že podpora povstalců bude omezena, případně zlikvidována. To by mohlo v konečném důsledku znamenat, že vojenský konflikt ustane.“

Podle Šándora je nutné, aby všechny zúčastněné země zahájily vyšetřování a provedly adekvátní kroky. Je třeba, aby Rusku s Ukrajinou začaly vyjednávat a aby došly k mírovému řešení. „Nevím, jestli jsou toho tyto dvě strany vůbec schopny,“ říká. K vyjednávání podle něj bude třeba třetí strany. 

Podle Romancova má Putinův výrok o tom, že vinu za sestřelení letadla nese Ukrajina, „jistou logiku“, ale je to  podle něj právě ruská strana, která vyzbrojuje a podporuje povstalce. Romacov se kloní k teorii, že na vině jsou právě proruští separatisté. 

 „Je téměř vyloučené, aby letadlo sestřelila přímo ruská strana, právě tak je téměř vyloučené, aby letadlo sestřelili Ukrajinci,“ řekl. 

Vzhledem k tomu, že při tragédii zemřelo i několik desítek Evropanů, musí podle analytiků podle Evropská unie zaujmout vůči sestřelení letadla stanovisko. Spojené státy mají například dokonce zákonnou povinnost se v případě smrti svých občanů záležitostí zabývat a snažit se o dopadení a potrestání viníků. „Vzhledem k tomu, že se podle mě jedná o povstalce podporované Ruskem, situace bude mnohem citlivější,“ míní Romancov.

***

Na tragédii reagují i světové akciové trhy. 

Ruské akcie dnes navázaly na ztráty z předchozího dne, a reagují tak na zprávu o pádu malajsijského dopravního letadla na východní Ukrajině. Index MICEX, který sleduje vývoj ruských akcií v rublech, dopoledne ztrácel asi 1,6 procenta a pohyboval se kolem 1417 bodů. Krátce po zahájení se propadl až o 1,9 procenta. Dolarový index RTS odepisoval asi 2,4 procenta na 1267 bodů.

***

Evropské akciové trhy dnes také oslabily kvůli obavy z eskalace konfliktu. Oslabily ceny akcíí některých významných leteckých společností.

Akcie francouzsko-nizozemské letecké společnosti Air France-KLM klesly o 1,5 %. Cena akcií německé aerolinky Lufthansa AG vykázaly pokles o 2,4 procenta. 

Panevropský index FTSEurofirst 300 klesl o 1 procento na 1 363 bodu. 

 Zdroj: Zet, Bloomberg, ČTK 

Zet - přehled zpráv: Za tragédii civilního letadla může i Ukrajina a neopatrnost aerolinek Foto: ČTK

reklama

Další články

  1. Rusko se ostře ohradilo proti americkým sankcím

    Byznys ·

    Moskva dnes dotčeně a ostrými slovy zareagovala na nové americké sankce, které postihují i řadu klíčových ruských firem. Jejich akcie už dnes na moskevské burze citeln…

  2. Mulally z Fordu přechází do správní rady Googlu

    Byznys ·

    Bývalý generální ředitel automobilky Ford Motor, Alan Mulally, byl jmenován do správní rady internetové společnosti Google. Google který plánuje rozšířit svůj operační…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.