Zet - Přehled zpráv: V. Jourová je kandidátkou na eurokomisařku, zní dohoda koalice

Ministryně pro místní rozvoj Věra Jourová z hnutí ANO je kandidátkou České republiky na post eurokomisařky. Koalice se na návrhu shodla poté, co ČSSD získala příslib podpory pro své programové politiky, jako je například zvýšení minimální mzdy. Jourová by se v EU chtěla utkat o rezort regionálního rozvoje s rakouským kandidátem Johannesem Hahnem.     

Věra Jourová byla považována za hlavní favoritku na post, protože předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker podporuje vyšší zastoupení žen v EK. Jmenováním ženské kandidátky tak roste pro Českou republiku šance na získání jednoho z významnějších resortů v příštím složení komise. 

Koaliční strany se na jménu Jourové shodly díky dohodě mezi sociálními demokraty a hnutím ANO. Dohodu umožnil ústupek sociálních demokratů premiéra Bohuslava Sobotky. Za souhlas s návrhem se strana Andereje Babiše zavázala podpořit programové priority ČSSD - například zvýšení minimální mzdy nebo navýšení peněz na sociální služby. 

Kandidátem ČSSD na funkci eurokomisaře byl původně Pavel Mertlík.

Ve vládě chce Jourová zůstat až do podzimu, kdy by měla nová komise začít fungovat. Do té doby hodlá mimo jiné vyčerpat maximum evropských fondů či předložit vládě novelu zákona o veřejných zakázkách. Ráda by ministerský post předala své náměstkyni Kláře Dostálové, zatím ale není jasné, zda bude ANO i koalice s Dostálovou souhlasit. Jourová odejde také z pozice první místopředsedkyně hnutí ANO, řadovou členkou zřejmě zůstane.

Předseda hnutí ANO a ministr financí Andrej Babiš připustil, že jednou z kandidátek může být Dostálová. Jeho hnutí má podle koaliční smlouvy právo navrhnout premiérovi šéfa ministerstva pro místní rozvoj.

Věra Jourová je mezinárodně uznávanou odbornicí na problematiku eurofondů. Osobně se podílela na přípravě a nastavování jejich čerpání nejen u nás, ale například i v Rumunsku.

Ministryní pro místní rozvoj je od 29. ledna 2014. Dříve na stejném ministerstvu pracovala jako náměstkyně. V roce 2006 byla měsíc ve vyšetřovací vazbě kvůli podezření v korupční kauze Budišov. Její trestní stíhání skončilo v roce 2008 s konstatováním, že se trestný čin nespáchala. Od roku 2003 byla tři roky členkou ČSSD, v roce 2009 kandidovala do Evropského parlamentu za Evropskou demokratickou stranu. Uspěla ve volbách do Poslanecké sněmovny v roce 2013, kde kandidovala jako členka hnutí ANO 2011 v Kraji Vysočina. 

***

Ekonomika eurozóny podle šéfky Mezinárodního měnového fondu Christiny Lagardeové sice oživuje, nadále ji ale sužuje vysoká nezaměstnanost a zadlužení. Země eura navíc potřebují pokročit ve strukturálních reformách.

Podle vedoucí představitelky Mezinárodního měnového fondu jsou finanční trhy nyní „možná až příliš optimistické“. Podle jejích slov růst cen o pouhých půl procenta ohrožuje hospodářské oživení kontinentu. Kromě jiného i kvůli těžšímu splácení dluhů. Napsala to dnešní Mladá fronta Dnes.

***

Ruská ocelárna Severstal je blízko dohody o prodeji svých závodů ve Spojených státech firmám Steel Dynamics a AK Steel Holding. Uvedla to agentura Bloomberg s odvoláním na informované zdroje. Hodnota dohody by se mohla pohybovat kolem dvou miliard amerických dolarů.

***

Ruští letoví dispečeři varují před přetížením leteckých koridorů nad jihozápadem Ruska. Tam po pádu malajsijského letadla nad východní Ukrajinou zamířily mnohé letecké společnosti. Oznámila to dnes ruská agentura RIA Novosti. Podle ruských dispečerů například provoz v koridorech nad Rostovskou oblastí „překračuje všechny normy“.

***

Pražská burza dnes roste, index PX dnes stoupl o 0,6 procenta na 948,80 bodu. Vzrostla zejména cena akcií energetické společnosti ČEZ, pojišťovny Vienna Insuracne Group nebo Komerční banky. Naopak akciím Erste Bank se nedaří. Ztrácí i NWR, Orco a Unipetrol. Většina evropských indexů dnes klesla.

Akcie ČEZ rostou o 1,2 procenta na 590 Kč. Ještě větší procentuální zisk zaznamenaly akcie VIG, které stouply o 1,9 procenta 1 048 korun. Zotavují se tak z čtyřdenní propadu, během kterého utržily téměř šestiprocentní ztrátu.

Zdroj: ČTK

Zet - Přehled zpráv: V. Jourová je kandidátkou na eurokomisařku, zní dohoda koalice Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Rusko se ostře ohradilo proti americkým sankcím

    Byznys ·

    Moskva dnes dotčeně a ostrými slovy zareagovala na nové americké sankce, které postihují i řadu klíčových ruských firem. Jejich akcie už dnes na moskevské burze citeln…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.