Zet - Přehled událostí: Zisk KB roste o 4%, zisk O2 klesá kvůli tlaku na ceny služeb

Dnešní den byl na Pražské burze ve znamení výsledkové sezóny. Komerční banka oznámila nárůst čistého zisku za druhé čtvrtletí o 4% díky úsporám a zájmu klientů o půjčky. Zisk největší tuzemské telekomunikační společnosti O2 se ve stejném kvartále snížil o téměř 10% kvůli tlaku na pokles cen služeb. 

Komerční banka ve druhém čtvrtletí zvýšila zisk o 4 procenta, na 3,3 miliardy korun. Za meziročním zlepšením kvartálního zisku stál růst úvěrů, spotřebitelských půjček a zájmu klientů o nové depozitní účty. Banka ale také snížila provozní náklady o téměř 3 procenta. To podle analytiků odráží celkové úspory ve všeobecných i mzdových výdajích. Analytici také pozitivně hodnotí meziroční snížení nákladů na riziko, zejména v oblasti úvěrování firem. 

Podle analytika Patria Direct Tomáše Tomčányho jsou výsledky banky „mírně pozitivní“ a trh se může dočkat i dodatečného zlepšení na úrovni provozního zisku i ve druhém pololetí letošního roku.

Akcie Komerční banky posílily dnes na pražské burze o 0,3 procenta.

Zisk největší tuzemské telekomunikační společnosti O2 se ve druhém kvartále snížil o téměř deset procent na 1,22 miliardy korun kvůli tlaku na pokles cen služeb ze strany regulátorů Evropské unie a kvůli pomalejšímu růstu ekonomiky. Výsledek je mírně lepší, než byly odhady analytiků díky mírně nižším provozním nákladům a nákladům na odpisy a amortizaci. 

Akcie O2 dnes na burze rostly o 1,6 procent.

***

Akcie těžařské společnosti NWR, která vlastní doly na těžbu černého uhlí na Karvinsku, OKD, ztratily jen za dnešek téměř třetinu své hodnoty. Propad cen na burze, který trvá už druhý den, souvisí s oznámením, že firma vydá pět miliard nových akcií. Jejich prodejem chce získat 118 milionů eur. Akcionářům proto hrozí naředění podílů a to může snížit hodnotu akcií výrazně pod stávající úroveň asi 2 korun. Podle propočtů analytika Patria Direct Tomáše Sýkory je reálná hodnota jedné akcie pouhých 25 haléřů. Firma tento týden varovala, že její tržby v prvním pololetí meziročně poklesnou v důsledku nižších prodejů a pokračujícího propadu cen uhlí.

Propad akcií společnosti z přibližně 17 korun na začátku roku na současné 2 koruny souvisí se ztrátovým hospodařením firmy kvůli poklesu cen uhlí.  

***

Skupina autobazarů AAA Auto zvýšila do července prodej o 13 procent na 37 tisíc aut. Největší nárůst, o 18 procent, zaznamenala firma v Rusku. Oznámila to v tiskové zprávě. Na největším českém trhu firma zvýšila prodej o 11 procent na 24 509 vozů. Na Slovensku poptávka vzrostla o sedm procent na 9843 ojetých aut. V Rusku prodej stoupl na 1643 vozů a v Maďarsku, kam se společnost vrátila letos, prodala 898 aut.

***

Americký výrobce luxusních elektrických aut Tesla Motors prohloubil ve druhém čtvrtletí ztrátu na téměř 62 milionů dolarů z loňských srovnatelných 30 a půl milionu. Důvodem byly investice do vývoje vozů. Příjmy automobilky ale vzrostly o 89 procent na víc než 769 milionů dolarů.

Tesla ve druhém čtvrtletí vyrobila rekordních 8763 svých sedanů Model S. Zákazníkům jich pak dodala 7579, což byl rovněž rekord. Model S je v současnosti jediným vyráběným vozem automobilky, na jaře příštího roku hodlá zahájit prodej crossoveru Model X.

 

Zdroj: ČTK

Zet - Přehled událostí: Zisk KB roste o 4%, zisk O2 klesá kvůli tlaku na ceny služeb Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Z prodejen Interspar se stanou obchody Albert

    Byznys ·

    Společnost Ahold provozující obchody Albert dnes začala s integrací prodejen Interspar do své sítě. Začlenění prodejen bude ukončeno příští rok a Ahold se díky němu má…

  2. Nový trend v oblasti technologií: Internet věcí

    Tech ·

    Chladnička, která si sama objedná doplnění zásob nebo květináč, který vám včas připomene zalít bylinky - to vše jsou příklady takzvaného “internetu věcí“. Ten je podle…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.