Zet - Přehled událostí: Státní dluh ČR klesl o 82 milionů korun

Státní dluh České republiky ve druhém čtvrtletí klesl o 82 milionů korun na 1 bilion a 683 miliard korun. Proti konci roku se dluh snížil o 35 milionů korun. I ve druhém čtvrtletí pokračuje stabilizace hrubého státního dluhu na úrovni konce roku 2013, informovalo o tom dnes ministerstvo financí. Na každého Čecha tak připadá dluh zhruba 161.000 korun.  

Státní dluh České republiky ve druhém čtvrtletí klesl o 82 milionů korun na 1 bilion a 683 miliard korun. Proti konci roku se dluh snížil o 35 milionů korun. I ve druhém čtvrtletí pokračuje stabilizace hrubého státního dluhu na úrovni konce roku 2013, informovalo o tom dnes ministerstvo financí. Na každého Čecha tak připadá dluh zhruba 161.000 korun.

***

Česká republika může v končícím programovém období přijít až o 65 miliard korun původně určených na projekty financované z evropských fondů. Tyto prostředky se totiž nedaří čerpat dostatečně rychle. Informaci založenou na aktuální zprávě EU report 2014 dnes zveřejnil Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ).

Podle NKÚ Česku kvůli pomalému čerpání evropských peněz hrozí, že přijde až o 65 miliard korun.

NKÚ poukázal na to, že na konci loňského roku byly proplaceny projekty celkem za 395 miliard korun, což představovalo jen zhruba polovinu (54 procent) připravených peněz. Na konci letošního prvního čtvrtletí objem peněz na účtech příjemců dotací vzrostl na 57 procent.

Kromě pomalého čerpání dotací NKÚ kritizuje také to, že Češi chybovali při výběru projektů. "Typickým příkladem je diskutovaná stavba zdvihacího mostu v Kolíně, který byl koncipován pro tak velké lodě, které kvůli splavnosti ani po Labi plout nemohou," poznamenal prezident NKÚ Miloslav Kala. V některých případech si podle něj třeba ředitelé škol pořizovali rekvalifikace na svářeče a členové pedagogického sboru třeba na maséry.

Peníze z evropských fondů však šly i na předražené projekty, například na marketingovou kampaň Ryba domácí za více než 150 milionů korun, jejíž přínosy jsou více než sporné. Podle Kaly budou problémy i s projekty, které budou v budoucnu výrazně zatěžovat státní rozpočet. V tomto ohledu zmínil výstavbu vědeckých center, jejichž financování provozu bude podle Kaly velmi nákladné. Problémem je i korupční prostředí, uvedl šéf NKÚ.

V období 2007 až 2013 mohlo Česko z Bruselu podle aktuálního kurzu získat přibližně 700 miliard korun. Z hlediska jejich čerpání je však Česko nejhorší z celé unie. Loni nedočerpalo až deset miliard korun, v celé EU to bylo 16 miliard korun. Letos podle odhadů hrozí nedočerpání 24 miliard korun a dalších 26 miliard korun bude v ohrožení příští rok. V nadcházejícím programovém období má ČR k dispozici 22 miliard eur (594 miliard korun).

 

***

Letošní sklizeň základních obilovin by podle prvního odhadu Českého statistického úřadu měla být o 2 a půl procenta nižší než loni. Zemědělci by měli sklidit 6 milionů 654 tisíc tun. To by bylo o 170 tisíc tun míň než v loňském roce. Úroda řepky by měla klesnout o téměř 13 procent na 1 milion 259 tisíc tun. Je to o 184 tisíc tun míň než byla loňská sklizeň.

***

Singapurská centrální banka oznámila, že přestane vydávat bankovky v hodnotě 10.000 singapurských dolarů (asi 160.000 korun), aby pomohla zabránit praní špinavých peněz. Kritici uvádějí, že právě tato bankovka je nejčastěji používána k vyplácení úplatků v sousední Indonésii. Informovala o tom agentura AFP.

Zmíněná bankovka patří mezi nejhodnotnější, jaké jsou na světě v oběhu - společně se švýcarskou tisícifrankovou bankovkou (asi 22.000 korun), singapurskou tisícovkou a 500eurovou bankovkou (asi 13.600 korun). Například americké dolary mají nejvyšší papírovou bankovku v hodnotě 100 dolarů (asi 2000 korun), zatímco Číňané si musí vystačit s maximálně stojüanovkou (asi 320 korun).

***

Akciové trhy ve Spojených státech ve čtvrtek oslabily. K jejich poklesu velkou měrou přispěly obavy ohledně finančního zdraví největší portugalské bankovní společnosti Banco Espírito Santo.

Dow Jonesův index, který zahrnuje akcie třiceti předních podniků, se snížil o 4 desetiny procenta na 16 915 bodů. Širší index S&P 500 klesl o také 4 desetiny procenta na 1964,7 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite oslabil o půl procenta na 4396 bodů.

***

Americká společnost Whirlpool, která je největším výrobcem domácích spotřebičů na světě, koupí většinový podíl v italském konkurentovi Indesit za zhruba 758 milionů eur, to je zhruba 21 miliard korun. Oznámila to dnes firma, která chce tímto krokem podpořit svůj růst na evropském trhu.

***

Těžební firma New World Resources  bude ve 3. čtvrtletí prodávat koksovatelné uhlí mezičtvrtletně o jedno procento dráž. Cena bude 85 eur za tunu, což ale meziročně představuje pokles o šest procent. Ve 2. čtvrtletí NWR meziročně mírně zvýšila produkci uhlí, prodej ale klesl o 16 procent.

 

Zdroj: ČTK

Zet - Přehled událostí: Státní dluh ČR klesl o 82 milionů korun Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.