Zet - Přehled událostí: Ruské akcie a rubl reagují na americké sankce poklesem

Spojené státy stupňují tlak na Rusko kvůli údajnému angažmá v konfliktu na Ukrajině. Rozšířily černou listinu podniků, na které se vztahují sankce a výsledkem bude zamezení přístupu na americký kapitálový trh. Ruský index MICEX poklesl o 2 procenta a rubl oslabil na dvouměsíční minimum vůči dolaru. 

Mezi novými postiženými je největší ropná společnost Rosněft a dvě největší ruské banky Gazprombank a VEB. Ruské podniky nejcitelněji poškodí zamezení přístupu na americký kapitálový trh, který, především banky, rutinně využívají. Přístup bude omezený pro veškeré dlouhodobější operace nad 90 dní. 

Na americké sankce dnes zareagovala ruská administrativa. Opatření totiž postihují i řadu klíčových ruských firem. Jejich akcie dnes na moskevské burze klesají. Ruské ministerstvo zahraničí označilo americké sankce za "primitivní pokus pomstít se za to, že situace na Ukrajině se nevyvíjí podle amerických představ".

***

Týdeník Ekonom si všímá obratu názoru ministra financí Babiše na dostavbu Temelína.  Příští rok na jaře by měla být vypsána nová soutěž, jejímž vyhlašovatelem by nebyl ČEZ, ale stát. Podle Andreje Babiše by se nové bloky daly postavit formou projektu partnerství státu a privátní firmy, takzvané PPP. Dodavatel by zajistil výstavbu a pak by po určenou dobu nové reaktory provozoval.

"Musíme ty dva bloky jednoduše postavit. Otázkou je, kdy a kde,“ říká v rozhovoru pro Ekonom Babiš. Nejpravděpodobněji se podle ministra financí jeví varianta, že jeden nový blok vyroste v Temelíně a druhý v Dukovanech.

***

Podnikatel Zdeněk Bakala prodal svůj podíl v nizozemské investiční skupině BXR. Informaci přinesl deník Mladá fronta DNES. Spolumajitel těžarské skupiny OKD získá výměnnou za svůj podíl logistickou firmu AWT a komerční nemovitosti. Bakala podle deníku chystá nové investice ve střední Evropě.  

Bakala vymění za svůj poloviční podíl za dvě firmy z portfolia BXR a komerční nemovitosti v Česku. Firmy, která Bakala za svůj padesátiprocentní podíl v BXR získá, vloží do společnosti BM Management, kterou vlastní napůl se svou manželkou Michaelou. Jeho novou expanzi ve střední Evropě má podle Dnes řídit specialsita na akvizice firem Martin Vojta, který také odešel z BXR.

Mluvčí BM Management Tomáš Pavlík řekl již dříve Hospodářským novinám, že se Bakala se svými dosavadními partnery rozchází kvůli rozporům. Těžařská NWR včetně černouhelné OKD a 44 tisíc bytů na Ostravsku ale zůstává ve společném vlastnictví Bakaly a BXR. Stejně tak si Bakala ponechá podíl například v energetické Green Gas International nebo švýcarském výrobci pelet ze železné rudy Ferrexpo.

***

Česká zbrojovka se chystá na jeden z největších tendrů své historie. V soutěži francouzského ministerstva obrany o nákup 160 tisíc útočných pušek se utká s pěti největšími světovými hráči. 

***

Situace na světových trzích podle některých analytiků v mnohém připomíná bezstarostný předkrizový rok 2007. Také proto se množí varování, že se blíží další krach. Např. známý švýcarský investor Marc Faber tvrdí, že na všech aktivech se vytvořila kolosální bublina, která nakonec splaskne. 

Zdroj: ČTK

Zet - Přehled událostí: Ruské akcie a rubl reagují na americké sankce poklesem Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Rusko se ostře ohradilo proti americkým sankcím

    Byznys ·

    Moskva dnes dotčeně a ostrými slovy zareagovala na nové americké sankce, které postihují i řadu klíčových ruských firem. Jejich akcie už dnes na moskevské burze citeln…

  2. Mulally z Fordu přechází do správní rady Googlu

    Byznys ·

    Bývalý generální ředitel automobilky Ford Motor, Alan Mulally, byl jmenován do správní rady internetové společnosti Google. Google který plánuje rozšířit svůj operační…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.