Zet - Přehled událostí: Penta se dohodla se státem na prodeji L-159 americkému kupci

Letecký výrobce Aero Vodochody, vlastněný finanční skupinou Penta, se dohodl se státem, že pomůže armádě prodat nejméně 14 letounů L-159 americkému kupci. Transakce za čtvrt miliardy korun umožní armádě zbavit se strojů, které se jí dosud nedařilo prodat.

Ministerstvo obrany a Aero Vodochody dnes podepsaly dohodu o zprostředkování prodeje bitevníků L-159 americké firmě Draken International, která poskytuje služby Ozbrojeným silám USA.

Američané by měli za letouny zaplatit asi čtvrt miliardy korun. Součástí transakce je i opce na dalších 14 strojů. Jejich množství ale může Česko v případné druhé dodávce snížit, pokud by se dohodlo na prodeji L-159 ještě s Irákem.

Ministerstvo obrany již začátkem měsíce uvedlo, že v první fázi bude prodáno 14 letadel za 217 až 250 milionů korun a v případě realizace kontraktu v plném rozsahu (28 strojů), by stát mohl získat až 516 milionů korun. Získané prostředky budou využity k rozvoji letectva armády.

Podle informací ministerstva obrany se po několikaměsíčním vyjednávání podařilo zajistit lepší podmínky pro stát při odprodeji letounů společnosti Draken International, především v oblasti podpory při zprovoznění letounů, a dále změna v opci na případný odprodej dalších kusů.

Za celkem 72 bitevníků armáda v minulosti zaplatila 51 miliard korun. Protože stroje stárnou, dostane za ně ministerstvo obrany výrazně méně peněz. Vojáci každoročně platí za údržbu nepoužívaných letadel asi deset milionů korun.

Ministerstvo obrany má v současné době k dispozici 36 letounů L-159. Letouny postupně stárnou a každoročně je třeba vynaložit 10 milionů korun na jejich uložení a údržbu, aby se stroje uchovaly v prodejném stavu.

***

Česká pošta chce mít do dvou let zhruba 200 poboček provozovaných na bázi franšízy s logem pošta Partner. Nyní jich má 49. Kamenné pobočky pošta rušit už nebude. V příštím roce by také po pěti letech měly stoupnout mzdy zaměstnanců pošty. V České televizi to řekl generální ředitel České pošty Martin Elkán.

***

Slovensko v červnu opět zasáhla deflace. Ceny zboží a služeb proti loňsku klesly o 0,1 procenta, zatímco v květnu se meziročně nezměnily. Informoval o tom dnes slovenský statistický úřad. V meziměsíčním srovnání spotřebitelské ceny stouply v červnu o 0,1 procenta po květnovém nárůstu o 0,2 procenta.

***

Největší tuzemský výrobce sektů a vín, společnost Bohemia Sekt, investuje letos deset milionů korun do výsadby nových vinic. Do roku 2020 chce rozšířit plochy svých vinic ze čtyř set na minimálně 600 hektarů. Podle strategického programu bude skupina investovat do výsadby vinic a nákupů nových pozemků přes 100 milionů Kč.

***

Dálnice D3 u Tábora bude počínaje dneškem po tři noci uzavřena, a to kvůli instalaci železničního mostu. Uzavírka se bude týkat v obou směrech úseku od 63. do 70. kilometru a vždy začne ve 20:00 a potrvá do 8:00 následujícího dne. Řidiči budou uzavřený úsek objíždět po vedlejší silnici v blízkosti dálnice.

***

Výrobce elektroniky Samsung Electronics Company pozastavil obchodování s čínským dodavatelem, kterého podezírá z využívání dětské práce. Oznámila to dnes jihokorejská firma. Z využívání nezletilých pracovníků obvinila stejného dodavatele před necelým týdnem i nevládní organizace China Labor Watch, napsala agentura Reuters.

***

Do Prahy bude od léta příštího roku pravidelně létat největší dopravní letadlo světa Airbus A380. Na linku do Soulu ho nasadí společnost Korean Air. V dnešním vydání to píše týdeník Euro.

***

Británie chce na svém území vybudovat do roku 2018 komerční raketovou základnu, ze které budou do kosmu vysílány nejen satelity, ale také vesmírní turisté. Osm možných lokalit bude oznámeno v úterý na mezinárodním aerosalonu ve Farnborough. Žhavým kandidátem pro základnu, která bude první takového druhu mimo Spojené státy, je ale podle expertů Skotsko. Informovaly o tom servery stanice BBC a listu The Guardian.

Zdroj: ČTK

Zet - Přehled událostí: Penta se dohodla se státem na prodeji L-159 americkému kupci Foto: cs.wikipedia.org

reklama

Další články

  1. Nultý bod: festival o pohybu těla i mysli

    ·

    Mezinárodní festival fyzického a tanečního divadla Nultý bod oživí od 14. dp 19. července kulturní scénu Prahy. Představí oceňované české tanečníky i zahraniční hosty …

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.